KÖYDE   İNCİR ŞENLİĞİ
Tarsus’un insanı sıcak kanlı..
Tarsus’un toprağı bereketli..
Hani taş eksen yeşerir derler ya? Bizim topraklarımız böylesine güzel ve  verimli. Yeterki su olsun.
Şimdilerde suyu olmayan köylere bile su havuzu  yapılıp araziler sulanabiliyor.
Köylerimizde ve genelde Mersin yöresinde 78 çeşit ürün yetiştiriliyormuş. Bunu geçtiğimiz gün Tarsus’a bağlı Göçük mahallesinde (Köyünde)  düzenlenen 1. İncir Şöleninde öğrendik..
Bölgemizde önemli incir yetiştiricileri arasında yer alan Göçük köyünün tanıtımını yapmak amacıyla düzenlenen 1. Göçük İncir şöleni  köy meydanında yapıldı.
Ben çocukluk yıllarımda yani 1977-1980 döneminde üç dört kez gidip gelmiştim Göçük köyüne. O zaman  terzi olan ustam Mahmut Kütük Göçüklü olduğu için beni zaman zaman Göçük köyüne götürürdü. Tarsus’tan çıkıp Ankara yolunda ilerlerken Dörtler mevkiinden sola saptığınızda o yol sizi Göçük köyüne götürüyor.
İşte bu köy benim çocukluk yıllarında görüp sevdiğim bir köydür.
Bundan 15 yıl kadar evvel bir kez daha gitmiştim Göçük köyüne. Bu kez 13 Ağustos günü İncir şenliği için gitmek kısmet oldu.
Bu gidişimde İncir Şenliğinin yanısıra Göçüklü olan emekli öğretmen Abdullah Tufan hocamı görmekti niyetim. Oraya gittiğimde hocam da Çamlıyayla’dan kalkıp gelmişti. Görüştük, kucaklaştık, hal hatır sorduk kendisiyle.. Bir de Ünlü Hat sanatçısı olan Göçüklü Etem Çalışkan’ı görürüm diye düşünmüştüm. Ama  Etem Hocam gelmediği giçin görüşemedik. Onun yerine Mehmet Karaçor hocam, Fikriye Yıldırım  ve Mehmet Rıfkı Alpkaya, Rıfat Gürbüz ile görüştük. Tarsus Fotoğraf Derneği, Göçük’teki İncir şenliğine özel bir ilgi gösterdi ve bol bol fotoğraf çektiler. Bu bile ayrı bir güzellik ve bir insanın sanatını icra etmesi hazduyması için vesiledir.
Köye ulaşamı Belediye otobüsleri ile sağlanırken, organizasyonda otobüslerin yetersiz kalması ve organizeye gereken önemin verilmemesi  dikkati çekti. Yoksa  Göçük köyüne gidip gelenlerin sayısı daha çok olabilirdi. Bu gibi konulara dikkat etmek gerek.
Köy muhtarı Murat Benli, çok saf ve iyiniyetli birine benziyor. Bu işin acemisi olduğu içinde protokol dışındakilere gereken misafirperverliği gösteremedi. Örneğin basını bile davet etme gereği duymamış. Bizi kendi köyünden kıramayacağımız insanlar davet etitği için Göçük’e gittik. Ordaki köy bizim köyümüz olmasa da, aynı toprağın insanı olarak Göçük’teki şöleni görmek istedik. Eğer muhtar bey gelecek yıl  bu davet işini daha düzenli ve eksiksiz yaparsa hem daha çok insanı köyüne toplar, hem de herkesin sevgisini kazanır. Muhtar Murat Benli’nin köyün tarihinde ilk kez böyle bir organize işine girmesi ise  iyi, hoş ve olumlu. Göçük’te incir üretimi hayli fazla olunca, insanlar köylerini ürünleriyle tanıtma yoluna gitmişler.  Öğrendiğimize göre Göçük’te yılda 80 ton cıvarında incir üretimi yapılıyormuş. Bu incir sofralık olarak yenebildiği gibi, kurutuluyor, incir kakı yapılıyor, yada incir reçeli olarak da değerlendirilip köylüye gelir temin ediliyor.
Birde köy muhtarının konuşmasından öğrendiğimize göre Göçük köyünün asıl kökeni 1600’lü yıllara dayanıyormuş. Göçük köyünü kuran eski topraklar, 1600’lü yıllarda Orta Asya’dan kalkıp Anadolu’ya gelmişler. O zaman Antalya’nın Gazipaşa ilçesine gelip yerleşmişler ve orada Göçük köyünü kurmuşlar. Zamanla köyde meydana gelen bir hastalıktan dolayı köylülerin bir kısmı Tarsus’a gelip yerleşmiş. Yani burada da Göçük köyünü kurmuşlar. 1. İncir Şölenine Antalya Gazipaşa ilçesindeki Göçük köyünden de bir grup davetli gelerek katıldı. Köy muhtarı Ali Arıkan ve arkadaşları, Tarsus’taki Göçüklüleri yalnız bırakmadılar. Antalyalı Göçüklüler, Tarsus Göçük köyünde köy meydanına büyük bir afiş asarak “Antalya / Gazipaşa Göçük köyü kardeş halkı, Mersin / Tarsus Göçük köyü kardeş halkına selamlarını sunar”  diyerek selam yolladılar.
Bu yıl üzüm festivalinin ve diğer bazı kültür etkinlikleri, bazı olumsuzluklar yüzünden yapılamazken, Göçüklülerin cesaretle İncir Şenliği yapmasını olumlu bulduğumuzu söyleyeyim.
Köyün çiftçilerinin ürettiği  beyaz ve kara inciri sandıklar ve sepetler içinde sergileyen üreticiler ve köylü güzelleri, gerek protokolün önünden geçerek, gerekse halka karşı sergileyerek bu güzel ürünün tanıtımını yaptılar. Sonrada protokol ve halka ikram ettiler.
Köy meydanında kurulan sıkma ayran ve yörük çadırları ile gelenlere ikramda bulunulurken, yine köylüler özel ürettikleri mayalılarını ve incirlerini, incir reçeli ile süt ve peynir gibi süt ürünlerini teşhir edip satarak gelir elde ettiler.
Göçükteki Şenlik sade, gösterişsiz ve tanıtım amaçlı ve 1. Yılı olduğu için pek eleştirmek istemiyorum. İnşallah bu  anlamlı organizasyon müzik şöleni ile kalmaz daha başka güzellikleri, yarışmaları ve ödülleriyle köylüleri sevindirir.
Yine diğer köylülerimizde Göçük köylülerinin yaptığı şenlikten cesaret alarak kendi ürettikleri ürünlerin tanıtımı için böyle benzer şenlikler düzenleyerek üretime olduğu gibi birlik, beraberlik, dayanışma ve kaynaşmaya katkıda bulunurlar.

Ordaki köy bizim köyümüz olmasa da, bizler bu tür  köyleri tanıtıcı etkinliklere katılmaya ve destek olmaya çalışıyoruz.