8 ASIRLIK ZEYTİN AĞACI, İLK MEYVESİNİ VERDİ


Toroslar Belediyesi tarafından, 20 ay önce bir hızardan alınan ve yeniden toprakla buluşturularak yaşama kavuşturulan 800 yıllık tarihi zeytin ağacı, ilk meyvesini verdi.
Akbelen Bulvarı üzerinde inşa edilen Alparslan Türkeş Parkına dikilen 4 ton ağırlığındaki kök halinde bulunan 800 yıllık zeytin kütüğü, 2 yaşında bir zeytin ağacıyla aşılanarak yeniden canlandırılırken, kök salma ilaçları, bakım ve özel sulama çalışmalarının ardından meyve vermeye başladı.
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mersin tarihinden daha eski olan zeytin ağacını odun olarak kesilmek üzereyken kaderine terk etmek yerine toprakla buluşturduklarını ve yeniden hayat bulup zeytin vermesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Ağacın ilk hasadını da kendi elleriyle toplayan Başkan Tuna: “20 ay önce bir hızar atölyesinin önünde gördüğümüz bu 800 yıllık zeytin kütüğü odun olarak kesilmek üzere bekliyordu.Hızar sahibinden rica ettik, bize yardımcı oldular. Yaklaşık 4 ton ağırlığındaki öz suyunu kaybetmemiş ve yeni kesilmiş zeytin kökünü Akbelen Bulvarı üzerindeki yeni yaptığımız bu park alanımıza diktik.20 ay içerisinde yaptığımız sulama ve kök güçlendirme çalışmalarıyla bu şekle geldi. O zaman da ifade etmiştim. Mersin tarihinden daha eski olan, Anadolu coğrafyasının Türk yurdu olduğu güne denk gelen bu zeytin ağacımızın üzerine bir fidan ektik ve aşı olarak gövdeye bağlandı. Böyle manevi hatırası olan ve yıllar önce atalarımızın zeytin yediği bu ağaçtan şimdi de bizler zeytin yeme şansına sahip olacağız. Zeytin, barışın simgesidir. Ülke olarak en çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bu ağacımızın da meyve vermesi çok önemli diye düşünüyorum. Mersinimize yakışan ve sembol olan ağacın, Akbelen Bulvarı üzerinde yapımı devam eden park alanımızda olması da çok önemli. Bu zeytin ağacıyla birlikte, tarihin süzgecinden geçen, derinliklerini anlatan güzel bir park olacak. İnsanlarımız parkımıza gelerek bu ağaçla fotoğraf çektirecek ve 800 yıllık bir zeytin ağacından zeytin yeme şansını bulacaklar. Emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Kuru kütükten can bulan bu zeytin ağacımız, inancın zaferidir” dedi.