BUZAĞI ÖLÜMLERİ VE HASTALIKLARI İLE DESTEKLEMELERİ" KONULU TOPLANTI DÜZENLENDİ.


Tarsus Süt Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği tarafından üyeleri ile Borsamız canlı hayvan yetiştiricisi üyelerine yönelik organize ettiği ve Tarsus Ticaret Borsası Toplantı salonunda gerçekleştirilen "Buzağı Ölümleri ve Hastalıkları ile Desteklemeleri" konulu toplantı düzenlendi.
Toplantı açılışını gerçekleştiren Birlik Başkanı İrfan Şimşek yaptığı konuşmada "Sağlıklı buzağıların elde edilebilmesi, doğum öncesi  besleme ile başlar; doğum, doğum sonrası bakım ve büyütme uygulamalarının sağlıklı ve hijyenik bir şekilde uygulaması ile devam eder. Doğum bölmesinin temizliği, doğum sırasındaki uygulanan doğru müdahaleleler,  hem canlı buzağı, hemde doğum sonrası yaşama gücünü etkilediği gibi yavrunun doğum sonrasında anne veya yetiştirici tarafından kurulanması sırasında masaj hareketi çevre dokulara kan akışını hızlandırıp akciğerleri uyararak buzağının çabuk canlanmasına katkıda bulunulur." dedi.
Toplantının devamında  Birlik ve Borsa üyelerini İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden Veteriner Hekim İnan Deniz Aslan buzağı besleme, ölümleri , yaşam koşularının iyileştirilmesi, Veteriner Hekim Mehmet Tokgöz ise 2016 yılı Buzağı Destekleme alma şartları konusunda bilgilendirdi. Serbest Veteriner Hekim Murat Topçuoğlu ise yurt dışından Birliğin getirmiş olduğu ithal hayvanların beslenmesi ve yemlemesi hakkında detaylı bilgi verdi.
Toplantının son kısmında Mersin Süt Üreticileri Birliği Başkanı Veteriner Hekim Kuzey Acarbaş hayvan sigortaları , ülkemizde ve bölgemizde süt fiyatları, süt kalitesi sütün iyileştirilmesi konusunda üye ve üreticilerimize son gelişmeler konusunda aydınlatıcı bilgiler verdi.