BİR ÖDÜL DE MİMARLAR ODASI’NDANTürkiye’nin en köklü okullarından Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) 137 yıllık tarihi kampüsünde kurulan, geçmişi ve geleceği harmanlayan mimarisiyle birçok ödüle layık görülen Tarsus SEV İlköğretim Kurumları, ödüllerine bir yenisini daha ekledi. Uluslararası bağımsız haber sitesi Tech Insider tarafından geçtiğimiz yıl yapılan ‘Dünyanın En Güzel 13 Okulu’ başlıklı araştırmada, Türkiye’den listeye giren tek okul olan Tarsus SEV’e bir ödül de Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nden (TMMOB) geldi. TMMOB; Tarsus SEV İlköğretim Kurumları’nın modern ve geleneksel mimariyi birleştirdiği binasını XV. Ulusal Mimarlik Ödülleri 2016 Yılı Yapı Dalı Ödülü’ne layık gördü.
TMMOB BAŞKANI SAKAR: “SANATSAL BİR YAPI”
Tarsus SEV ’in aldığı ödül nedeniyle okulda bir tören düzenlendi. Sağlık ve Eğitim  Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Ruhi Koçak ve Tarsus SEV Direktörü Andrew Leathwood’un da  katıldığı törende TMMOB Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar şunları söyledi:
“Sizlere bu ödülü vermekten onur duyuyoruz. Bu bina, ulusal mimarimize ciddi bir katkıdır. Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği olarak bu  binanın tescilini de bizler yapacağız; artık binamız sanatsal bir yapı anlamı taşıyacak.”
“TÜRKİYE’NİN VE TARSUS’UN GURURU”
TMMOB’nin ödülünü almaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını ifade eden Tarsus SEV İlköğretim Kurumu Müdürü Çiğdem Özyürekoğlu şöyle konuştu:
Tarsus SEV İlköğretim Kurumları olarak kampüsümüzle ve binamızla gurur duyuyoruz. Türkiye’nin en köklü okullarından olan Tarsus Amerikan Koleji’nin tarihi kampüsünde geçmişi ve geleceği, modernliği ve geleneği bir arada buluşturuyor ve kucaklıyoruz. Bugüne kadar altı büyük mimari ödül alan okulumuz, geçtiğimiz yıl da ‘Dünyanın En Güzel 13 Okulu’ listesine girmişti ve hem ülkemizin hem de Tarsus’un gururu olmuştu. Bugün de Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği’nin ödülüyle mutlu olduk ve gururlandık. Mimarlar Odaları Birliği’ne bizi layık gördüğü XV. Ulusal Mimarlik Ödülleri 2016 Yılı Yapı Dalı Ödülü için teşekkür ediyoruz.”
GEÇMİŞ VE GELECEK BİR ARADA
Tarsus Amerikan Koleji (TAC) ile Tarsus SEV İlköğretim Okulu’nun bulunduğu kampüs, geçmişi ve geleceği bir arada harmanlıyor. TAC’nin neredeyse bir buçuk asırlık geçmişe sahip kampüsünün karşısında kurulan Tarsus SEV’in yeni ve modern binası, altı büyük mimari ödül aldı. Yaklaşık 30 bin metrekarelik kampüste yer alan binada; TAC’nin yatakhanesi, iki okulun ortak kullandığı oditoryum, yemekhane ve kapalı spor salonu yer alıyor. İlköğretim okulunun binasında; anaokulundan dördüncü sınıfa kadar olan ilköğretim öğrencileri eğitim alırken, aynı kampüste bulunan diğer bina ise TAC’nin yatılı okuyan lise öğrencilerine ev sahipliği yapıyor.