HASTA HAKLARI GÜNÜ’NÜ ÇİÇEK VEREREK KUTLADILAR - Tarsus Haber, Tarsus Kent Gazetesi, Tarsus Haberleri

HASTA HAKLARI GÜNÜ’NÜ ÇİÇEK VEREREK KUTLADILAR

Paylaş

26 Ekim Dünya Hasta Hakları Günü, Medical Park Tarsus Hastanesi’nde de kutlandı. Hastanenin Hasta İletişim Uzmanı Sezen Özcan, Otelcilik ve Destek Hizmetleri Sorumlusu Fatma Demiral, Misafir Hizmetleri Yatan Hasta Takım Lideri Fadime Gözkün ve Hasta Danışmanı Gizem Özkılınç, hastalar ve yakınlarına gül dağıttı. Medical Park ekibi, Hasta Hakları Günü’nü kutlayıp sohbet ettikleri hastalar ve yakınlarına hasta hakları hakkında bilgilendirme de yaptı.
 AMSTERDAM BİLDİRGESİ
Hasta İletişim Uzmanı Sezen Özcan, artık hastaların hakları konusunda eskisine göre çok daha bilinçli olduğunu söyledi. Özcan, “Birçok kamu kurumu ve sivil toplum örgütleri, hasta hakları konusunda bilgilendirme çalışması yapıyor. Bu nedenle hastalar hangi haklara sahip olduğunu, bunlar ihlal edildiğinde ne yapması gerektiğini biliyor” dedi. Sezen Özcan, Türkiye’de hasta haklarının, 1994 yılında yayınlanan Dünya Tıp Birliği Amsterdam Hasta Hakları Bildirgesi çerçevesinde yasal güvence altında olduğunu belirtti.
 HASTA HAKLARI:
“Hastaların sağlık kurumları ve sağlık çalışmalarıyla ilişkilerinde, bir insan ve hasta olarak sahip olduğu haklar bütünü” olarak tanımlanan hasta hakları şu ana başlıklardan oluşuyor:
-          Sağlık hizmetlerinden faydalanma
-          Eşit hizmet alma
-          Güvenlik
-          Hizmet alacağı kurumu seçme ve değiştirme
-          Hizmet alacağı personeli seçme ve değiştirme
-          Tedaviye rıza
-          Tedaviyi reddetme
-          Mahremiyet
-          Bilgi edinme
-          Ziyaretçi ve refakatçi
-          Dini vecibeleri yerine getirme


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages