AFRİKALI KADINLARIN MÜCADELESİ MERSİN’DE ANLATILDI


Afrikalı Kadınların özgürlük mücadelesinin 60’ıncı yılı anısına Türkiye genelinde başlatılan “Bizim Zaferlerimiz Bizim Gözyaşlarımız: 20. Yüzyılda Güney Afrika’da Kadınların Mücadeleleri” konulu Fotoğraf Sergisi’nin 3’üncüsü Ankara ve İzmir’in ardından Mersin’de düzenlendi. Sergi, Mersin’den sonra İstanbul’daki sanatseverlerle buluşacak.
Güney Afrika Ankara Büyükelçiliği ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde Mersin Marina’da düzenlenen serginin açılış kokteyline Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Güney Afrika Mersin Fahri Konsolosu Numan Olcar ile çok sayıda sanatsever katıldı. 
Kokteylin açılışında konuşan Güney Afrika Ankara Büyükelçisi Pule Isaac Malefane, serginin konsepti hakkında bilgi verdi. Güney Afrika’da kadınların özgürlük ve demokrasiyi çok zor kazandığını kaydeden Malefane, bu serginin temasını da kadıların özgürlük hareketinin oluşturduğunu söyledi. Türkiye ile Güney Afrika’nın yakın kültürlerde olduğunu dile getiren Malefane, Türkiye’nin özgürlük ve demokrasi için büyük bedeller ödediğini anlattı. 15 Temmuz darbe girişimini de hatırlatan Malefane, “15 Temmuz’da Türk halkının tankların önüne çıkıp demokrasiyi kanlarıyla savunmasını en iyi anlayan ülkeyiz. Orada yaşananları birlikte izledik, birlikte titredik, gücü birlikte gördük” dedi. Dünyanın her yerinde yapılan mücadeleyi önemsediklerini vurgulayan Malefane, “Türkiye’nin de bu konuda sayısız ve çok değerli hikayeleri olduğunu biliyoruz. Kültürlerimizi de birbirine yakınlaştıranın bu anlayış olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
Güney Afrika Mersin Fahri Konsolosu Numan Olcar, Mersin’de ikinci kez sergi açmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirirken MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, önemli bir mücadeleyi anlatan önemli bir sergiyi paylaştığı için Güney Afrika Büyükelçiliği’ne teşekkür etti. 

4 Aralık Pazar gününe kadar açık olacak sergi 10:30 – 21:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.