HÜRRİYET’E VAR, ATATÜRK İÇİN YOK!

HÜRRİYET’E VAR,  ATATÜRK İÇİN YOK!
Son bir aydır Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin’in tanıtımı adına Ulusal Basınla haşır neşir.
Yerel basın üvey evlat oldu!
Tarsus ve Mersin’de bir dönem Sabah ve  Ortadoğu revaçta idi. Şimdilerde ise Hürriyet ve Posta gazeteleri..
Kocamaz, Ulusal basını göklere çıkarırken  gazeteciliğin temeli olan yerel basını artık gözardı etmektedir. Oysa Yerel basın ulusal basının temelidir diye bir terim var.
Kocamaz şunu unutmasın ki yerel basın olmazsa ulusal basın hiç olmaz. Çünkü ulusal basını bilgilendiren ve ayakta tutan, Anadoludan haber  aktaran yerel basındır, yerel gazetecilerdir, muhabirlerdir, yazarlardır.
Ama Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, daha 10 gün önce ‘Mersin’i Keşfet’ etkinliği kapsamında  bazı ulusal basın yazar ve temsilcilerini Mersin’e davet etmişti..
O zaman Belediyeden yapılan açıklamadan da öğrendik ki, Mersin’e gelen Hürriyet Gazetesi yazarları, TÜRSAB yetkilileri ve kent protokolü ile Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yemekte bir araya gelmişlerdi.
Kocamaz, ‘Mersin’i Keşfet’ programı kapsamında Mersin’e gelen misafirleri ağırlamaktan duyduğunu memnuniyeti ifade etmişti..
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, bu kadar ağırlama ile kalmamış ki bir ay içinde kucak dolusu Hürriyet ve sonra Posta gazetelerini dağıttırdı. Sadece Mersin’de değil, binlerce gazeteyi Tarsus’ta da dağıttırdı.   Görmedim ama eminim ki diğer ilçelerde de kendi reklamı için binlerce gazete dağıttırmıştır.
Belediyenin kasası sağolsun.
Bunlar tanıtım ve reklam bütçesinden çıkıyordur. Belediye ulusal TV  ve  gazetelere bir yılda ne kadar para vermiştir? Bunu açıklamalıdır.
Bu paralar bana göre çoğu zaman  savurganlıktır.
İyi güzel. Hepsi hoş da, yerel basın neden üvey evlat muamelesi görür?.
Bunu anlamak mümkün değil.
SABAH’A VE HÜRRİYET’E VAR!
ATATÜRK’E  YOK!
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, her  milli bayram ve özel günde  kutlama yada anma ilanı verirken bu kez 10 Kasım’da nedense yerel basına  Atatürk’ü anma ilanı bile vermemiştir.    ‘Bütçemiz yok, bu iş için para yok’ diyen Basın bürosundaki bazı görevliler ‘Ulusal basın Atayı anma ilanını ücretsiz koyuyor’ demiştir. Sabahta çıkan ilan ücretsiz bile olsa daha önce Sabah’a ve Hürriyet’e verilen  binlerce liralık İlanlar sanırım Atatürk’ü anma ilanının ücretini karşılamıştır.
YEREL  BASINDA BEDAVA YAYINLARDI
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz biliyor mu bilmem. Ama Atatürk gibi bir dünya liderini 10 Kasım’da anarken  belediye anma ilanını bütçemizde para kalmadı diye  vermezken birçok yerel gazete sahibi belediyeyi aramış ve  ‘Yerel  basında bedava yayınlar. Siz ilanı gönderin’ demelerine rağmen cevap verilmemiştir.
Oysa ilan  veya anma metni gönderilseydi Yerel  basında bedava yayınlardı..
TARSUS GAZETEYE DOYDU
Mersin Büyükşehir belediyesinin haberlerinin çıktığı ulusal gazeteler Tarsus’ta bir aydır  kucak dolusu  dağıtılıyor. Özellikle  Hürriyet ve sonra Posta gazetelerini dağıtanlar kahvelere 5’er 10’ar gazete verip gidiyor. O gazetelerden ya biri yada ikisi okunur, gerisi çöpe gider. Bu da israftır.
Ama parasını  kim ödüyorsa artık, onu bilmem.
Kısaca 10 Kasım’da yerel basına ‘Bütçede para yok. Atatürk’ü anma ilanı vermeyeceğiz’ diyerek büyük önderin gözardı edilmesi beni üzdü. İlan gönderiseydi yerel basın Atatürk için, belediye adına fedakarlık yapardı.
Bunu unutmayın yeter..
..