‘İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR’ MERSİNLİLERLE BULUŞTU


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar’ projesi kapsamında Mersin’e gelen ‘Demokrasi Kahramanları’15 Temmuz gecesi yaşanılan darbe girişiminde yaşadıklarını Mersinlilere anlattı.
Demokrasi Kahramanları Abdullah İrgin, Mehmet Köse, Muhammed Irmak, Danyal Şimşek ve Adviye Gül’ün katılımıyla gerçekleşen Kültür Merkezi’ndeki programa, Vali Özdemir Çakacak ve Eşi Hanımefendi Kevser Çakacak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gençlik Spor Bakanlığı Spor Daire Başkanı Rasim Arı, askeri, mülki ve adli erkan,il protokolü, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması veKur’an-ı Kerim tilavetinin ardından bir konuşma gerçekleştiren Vali Özdemir Çakacak; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin büyük ve güçlü bir devlet olduğunu vurgulayarak, her geçen gün büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini ifade etti.
 Konuşmasının devamında, ülkemizin güçlenmesini hazmedemeyen hainlerin 15 Temmuz gecesi giriştikleri kalkışma ile Milletin vergileriyle alınmış silah, helikopter ve uçaklarla Milletin evlatlarına ve Milli İradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne kurşunlar ve bombalar yağdırdıklarına dikkat çeken Vali Özdemir Çakacak; “15 Temmuz akşamı şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içine yuvalanmış asker üniformalı teröristler ve onların dışarıdaki işbirlikçileri tarafından ülkemizin bölünmesine ve işgal edilmesine, ülkemizde iç savaş çıkarılmasına yönelik bir senaryo sahnelenmek istendi. Ancak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokaklara dökülen Yüce Türk Milletinin kahraman evlatları; ellerinde sadece Türk Bayrakları ile bu hainlere “Dur” dedi. Bugüne kadar tarihin hiçbir döneminde esaret ve boyunduruk altında yaşamamış olan Türk Milleti, bundan sonra da yaşamayacağını, bu Milletin birlik, beraberlik ve kardeşliğini kimsenin bozamayacağını o gece tüm dünyaya bir kez daha ilan etti. Bu kutsal vatan toprakları uğruna gözünü kırpmadan kendini feda eden tüm şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi de minnetle anıyorum” şeklinde konuşmasını tamamladı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın konuşmasının ardından SanatçıVeysel Çelikdemir tarafından sergilenen 15 Temmuz temalı kum sanatı gösterisi büyük beğeniyle izlendi.
“Milletin İradesi” isimli video gösterimi sonrasında; salonda bulunan birçok vatandaşın ellerinde bulunan Türk Bayraklarını sallayarakşarkılar ve türküler eşliğinde birlik ve beraberlik mesajları vermesi salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu.

Program Moderatörü İsmail Hakkı Ürün tarafından sahneye davet edilerek alkışlar eşliğinde yerlerini alanDemokrasi Kahramanları Abdullah İrgin, Mehmet Köse, Muhammed Irmak, Danyal Şimşek ve Adviye Gül 15 Temmuz gecesi yaşadıklarını anlattı.
Söyleşinin ardından sahne alan sanatçı Üzeyir Aktulum 15 Temmuz’da yaşanan olaylar üzerine yazdığı “Evladı Fatihan” isimli türküyü seslendirdi. Akabinde Şehit Ömer Halisdemir için yazılan şiirin okunması salondaki duyguyu doruğa ulaştırdı.
Vali Özdemir Çakacak, 15 Temmuz Demokrasi Şehitlerinden Mersinli Erkan Yiğit’in Abisi Hakan Yiğit’e, diğer protokol üyeleri de programa katılan Demokrasi Kahramanları’na Türk Bayrağını öperek teslim ederken; Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Daire Başkanı Rasim Arı tarafından da Vali Çakacak’a plaket ve Türk Bayrağı takdim edildi. Toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.