KIŞ GELDİ ÇOCUKLARA DİKKAT!


Özel Mersin Doğuş Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm.Dr. Gaye Özdal, havaların soğumaya başlaması ile birlikte çocuklarda sıkça görülen hastalıklar ve çözüm yolları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 
Özel Mersin Doğuş Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümünden Uzm.Dr. Gaye Özdal, havaların soğuması ile birlikte anne ve babalara uyarılarda bulundu. Sıcak havaların geride kaldığını özellikle yeni doğumlar ve 11 yaşa kadar çocukların korunmaya daha fazla muhtaç olduğunu söyleyen Özdal, “Çocukların sağlıklı bir şekilde beslenmesi bu dönemde en fazla öneme sahip kriterlerden bir tanesi olmasının yanı sıra çocukların daha iyi ve daha zihinsel çalışmalar yapabilmesi için sabah kahvaltılarına da bu dönemlerde daha fazla önem gösterilmesi gerekiyor. Bununla da sınırlı kalınmaması lazım. Çocukların sağlığının korunması adına kısa kollu giysiler yerine uzun kollu giysilerin giydirilmesi ve çocukların çorapsız gezmesine izin verilmemesi gerektiği konusunda dikkat edilmesi de şart” dedi.
DONDURMAYI ARTIK HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Soğuk havanın etkisi ile çocukların dondurma istemeye devam edebilecek olduğunu da söyleyen Özdal, “Çocukların asla bu havalarda dondurma yemesine izin verilmemeli. Bu durum gribin başlangıcı için büyük bir etkendir. Dondurma yerine ılık içeceklerin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakıncayoktur. Gribin yakalayacağı en büyük aylardan bir tanesi olan kasım ayı maalesef ki çocuklarda halsizlik nedenlerinden bir tanesi olarak da görülüyor. Bu aylarda grip ve nezle ile ilgili şikayetlerde oldukça artıyor” şeklinde konuştu.