ÜRETİCİLER BU UYGULAMAİLE ÜRÜNLERİNİ OLASI TEHLİKELERDEN KORUYOR


Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın çalışmaları kapsamında Mersin’de çiftçiliğe yaptığı yatırımlarla, üretimin karlılığı ve kalitesine değer katıyor.
Dönem dönem çiftçi eğitimleri ve yatırım destekleri de sunan Mersin Büyükşehir Belediyesi, özellikle “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi” ile üreticinin, meteorolojik zararlardan alacağı etkiyi minimum düzeye indirmesi ile üreticinin yüzünü güldürüyor.
Proje sayesinde Mersin’de 8 ilçede (Gülnar, Silifke, Mut, Tarsus, Çamlıyayla, Mezitli, Toroslar, Akdeniz) 12 istasyon kurulması ile üreticiler için tarımsal riskler önceden tahmin edilerek, üreticinin zararı azaltıldı, ürün kalitesinin arttırılması sağlandı. Mezitli-Sarılar, Toroslar-Kavaklıpınar, Atlılar-Yüksekoluk, Akdeniz-Nacarlı, Tarsus-Sayköy, Cinköy, Kerimler, Çamlıyayla-Sebil, Mut-Köselerli, Silifke-Uzuncaburç ve Gülnar-Köseçobanlı’da aktif halde bulunan istasyonlardan alının meteorolojik bilgiler, üreticilere SMS yolu ile bildiriliyor.
Sensörlerin okuduğu iklim verileri günlük olarak kontrol ediliyor. Düzenli olarak bilgilendirme mesajı alan üreticiler, böylelikle yaklaşan olumsuz hava olaylarını önceden öğrenerek tedbir alma şansı elde ediyor.
İstasyonların bulunduğu 8 ilçe 12 mahallede toplam bin 408 üreticiye meteorolojik uyarı, hastalık ve zararlılar için uyarı ve bilgilendirme SMSleri atılıyor.
2015-2016 yılları içerisinde üreticilere 82 meteorolojik, 168 hastalık ve zararlılar için uyarı mesajı gönderilerek olası zararların önüne geçilmiş oldu.
Ayrıca ürünlerdeki zararlıları önlemek amacıyla bölgede yetişen ürün çeşidine yönelik istasyonlara 13 adet tuzak da Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yerleştirildi.
Sistem kurulduğundan bu yana, ürün kaliteleri ve üretim rekoltelerinde artış olduğunu dile getiren üreticiler, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin sunduğu bu hizmetten oldukça memnun olduklarını ifade ediyor.
Erken uyarı sisteminin yanı sıra Gülnar’da bulunan bağ alanlarındaki rüzgardan kaynaklı zararları önleye veya minimuma indirmeye yönelik kurulan ‘Telli Terbiye Sistemi’ uygulamaya konularak, tarıma destek projelerine bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin tarıma destekleri bu ve daha birçok projeyle önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecek.