TARSUS YENİ ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ 2016 YILINDA ESNAFA 23 MİLYON 270 BİN TL KREDİ


Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, 2016 yılında bu güne kadar 23 milyon 270 bin TL tutarında kredi verdiklerini söyledi.

Esnaf kesiminin işleri kötü de olsa güler yüzü müşterisinden esirgemediğini ifade eden Başkan Bektaş Aslan, “İyisiyle, kötüsüyle 2016 yılını geride bırakmaya hazırlanıyoruz. Bu ülke bizim ülkemiz, bu şehir bizim şehrimiz. Bu nedenle, hepimiz içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreçten kurtulabilme adına elimizden geleni yapmak zorundayız” dedi.

2016 yılı içerisinde işletme kredisi olarak 426 kişiye 19 milyon 316 bin TL kredi verdiklerini kaydeden Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, 30 bin faizsiz kredi olarak da 174 kişiye 3 milyon 954 bin TL kredi verdiklerini belirtti.

Başkan Aslan, 2016 yılında bugüne kadar itibariyle toplam 23 milyon 270 bin TL tutarında krediyi esnafa verdiklerini söyledi.

Göreve geldikleri günden bu yana toplam 98 milyon 619 bin TL kredi dağıttıklarını vurgulayan Başkan Bektaş Aslan, “Yönetim, denetim, personel ve Halk Bankası yetkililerinin gayretli çalışmalarıyla esnaflarımıza en uygun koşullarda kredi kullandırmaya çalışıyoruz. Esnaflarımız ise işleri arzu ettikleri şekilde olmamasına rağmen, genel olarak borç ödemelerini yapıyorlar. Onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Ödeme konusunda zorluk yaşayan esnaflarımızın bize başvuruda bulunmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.
 Başkan Aslan, “Uzun zamandan bu yana şikayet konumuz olan temerrüt faizlerinin yüksek olduğu konusu vardı. Bunu esnaf şuralarında diğer toplantılarda sıklıkla gündeme getirdik. Hükümetin yapmış olduğu çalışmalar neticesinde bu faiz oranları %28’ler düzeyinden, %20-22’lere kadar düştü. Bu bizleri bir nebze de olsa sevindirdi. Umarım bu faiz oranları %5’lere kadar düşer. Temerrüt faizlerinden gelen paralar kooperatiflere geliyor. Ama esnafımız kan ağlarken, bizim gülmemizin bir anlamı yok, bu nedenle faiz oranlarının daha da düşmesini istiyoruz” dedi.
 4 yıl önce göreve geldiğinde 8 milyon olan plasman tutarının, bugün itibariyle 35 milyon TL’ye yükseldiğini dile getiren Tarsus Yeni Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Bektaş Aslan, “Elimden geldiğince esnaflarımı ziyaret ediyor, sorun ve beklentilerini dinliyorum. Eksiğimiz varsa affetmelerini diliyor, bizlere iletmelerini istiyorum. Ben 2017 yılının daha güzel geçeceğini ve ülkemizde daha güzel günler geçireceğimize inanıyorum. Bu vesileyle tüm esnaflarımızın ve halkımızın yeni yılını şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.