ZİYARETÇİ ÇOK, ÇÖZÜM YOK...


SEL FELAKETİNDE ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLER ZARARLARININ TESPİT EDİLEREK TAZMİN EDİLMESİNİ İSTİYORLAR.

      Geçtiğimiz günlerde yoğun yağış sebebiyle bölgemizdeki Tarım alanları ve seralar büyük oranda zarar gördü. Suların çekilmesinden sonra ekili alanların %80 inin zarar görmesi nedeniyle çiftçiler perişan durumda.
      Tarsus Basın Mensupları Derneği olarak ziyaret ettiğimiz Huzurkent-Bahşiş Mahallesi Muhtarı Hayrettin Uğurcan ve Atalar Mahallesi Muhtarı Özcan Gül ve çiftçilerle görüşme yaparak sorunlarını dinledik.
       Muhtarlar, mahallelerinin tek gelir kaynaklarının çiftçilik olduğunu belirterek şunları söylediler: ’’Ekili arazilerimizin %80 i zarar görmüş durumda. Bu alanların şuan balçıkla dolması nedeniyle ve hava şartlarının müsait olmaması nedeniyle yeniden ekim de yapamıyoruz. Ektiğimiz ürünler tamamen mahfolmuş durumda. Siyasiler ve devlet yetkilileri bizleri ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunarak gidiyorlar. Çiftçilerimizin büyük çoğunluğunun Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı olmaması nedeniyle Tarsim'den sigorta yaptıramamaktadır. Ayrıca mahallelerimizdeki arazilerin müşterek tapulu olması dolayısı ile de sorunlar yaşıyoruz. Üreticilerin büyük çoğunluğu mal sahipleri ile kira sözleşmesi yapmamalarından kaynaklanan bir başka sorunda yaşanmaktadır.
     Tarsus İlçe Tarım Müdürlüğünden görevliler gelip ekili alanlarda zarar-ziyan tespiti yaptılar. Biz bunları hükümete aktarıp, mağduriyeti olan çiftçilerin kullandıkları kredileri ile ilgili müjdeli bir haberle geleceklerini ifade ettiler. Mağduriyetimizin biran önce giderilmesini istiyoruz’’ şeklinde konuştular.
     Çiftçilerle yaptığımız görüşmede ise çiftçilerimiz zarar gören bölgenin afet bölgesi ilan edilmesine ve biran önce zararlarının tazmin edilmesini istediler. Aksi taktirde başka şehirlerden gelmiş olan tarım işçilerinin alacaklarını ödeyemeyeceklerini ve onların da mağduriyetine neden olunacağını, yeniden ekim dikim yapılamadığı taktirde vatandaşın sebze fiyatlarının artmasından doğan ekstra bir mağduriyetle karşı karşıya kalacaklarını dile getirdiler.
Patlıcan, Kabak vb. sebzelerin ekili olduğu seralar tamamen balçıkla dolmuş durumda. Seralarda tekrar ekim yapılabilmesi için  çiftçiler  devletten yardım bekliyorlar.