750 BİN SURİYELİ SIĞINMACIYA KIZILAY KART


Türk Kızılayı Suriyeli sığınmacıların umudu oldu. Kızılay Mersin Şube Başkanı Necmi Erdem Suriyeli 750 bin kişiye Kızılay Kart verildiğini duyurarak, “Aylık 100 lira yüklenen kartların kamp dışında yaşayan 1 milyon sığınmacıya ulaştırılması hedefleniyor” dedi.
Mersin Kızılay Şube Başkanı ve Yardım İyilik Vakfı Huzurevi Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erdem, Suriyeli sığınmacılara dağıtılan Kızılay Kart ile ilgili bilgiler verdi. Suriye'de 12 milyon insanın evinden olduğunu, 5 milyon insanın da ülkesini terk etmek zorunda kaldığını ve Türkiye'nin 3 milyon mülteciye ev sahipliği yaptığını belirten Başkan Erdem, devletin bu kapsamda yaptığı yardımların 12,5 milyar doları geçtiği bilgisini verdi.
HEDEF 1 MİLYON SURİYELİ

Suriyeli sığınmacılar için Avrupa İnsani Yardım Fonu (ECHO), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Türk Kızılayı iş birliğinde "sosyal uyum yardımı" programı başlatıldığını söyleyen Başkan Erdem, "Avrupa Birliğinden 358 milyon euro kadar sosyal uyum programı için ayrılan bütçe var. Şu ana kadar Sosyal Hizmet Merkezlerimiz aracılığıyla başvuruları aldık. Sosyal uyum yardımı programı kapsamında, Suriyeli 750 bin kişiye Kızılay Kartı verdik. Burada planlanan kamp dışındaki 1 milyon Suriyeliye sosyal uyum yardımı denen, aylık 100 liralık desteği sağlamak. Bu yılın sonunda 1 milyon Suriyeliye bu desteği sağlamış olmayı hedefliyoruz" dedi.