İSTİRİDYE MANTARI YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSUNDA İLK HASAT YAPILDI


Tarsus Belediyesi ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan kültür mantarı yetiştiriciliği kursunun ilk hasadı yapıldı.
Mantar hasadına Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boro ve Tarsus Halk Eğitim Müdürü Mehmet Gürsoy’da katıldı. Belediye Tesislerinde bulunan Mantar Atölyesinde Mantar Hocası Ziraat Mühendisi Sibel Güvençli eğitmenliğinde kursiyerler mantar yetiştirme tekniklerini uygulamalı olarak öğrenerek, ilk istiridye mantarı hasadını gerçekleştirdi. Kursiyerler mesleki kurs vererek bu imkanı sağladığı için Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür etti. Tarsus Belediyesi olarak vatandaşları meslek sahibi olmayı sağladıklarını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Boro, meslek sahibi olan vatandaşların ekonomilerine de katkı sağladıklarını kaydetti.

Başkan Yardımcısı Boro, Akdeniz bölgesinde çok ilgi gören istiridye mantarından iklimlendirme ünitelerinin sıcaklık isteği nem (sisleme), havalandırma ve ışık sistemi kurulumu düzenli yapıldığında, %35 - %40 oranında verimli ve kaliteli ürünler alındığını belirtti.