Köşe Yazıları

Son Dakika

Blog Archive

Recent comments

Tarsus Haber

Tarsus

Bölgesel Haber

Nevzat Doğan

Tarsus Haber

Genel Haber

Son İçerikler

Mersin Haber

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Follow by Email

Search

LİMON HASATI DEVAM EDİYOR


Mersin Büyükşehir Belediyesi tarımsal faaliyetlerini hız kesmeden sürdürürken, üreticilerin yanında olmaya da devam ediyor. Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı teknik personelleri Türkiye'nin limon diyarı Erdemli’de hasat ziyaretinde bulunarak üreticilerin nabzını tuttu.
 Türkiye'deki limon üretiminin yaklaşık yüzde 70'inin karşılandığı Erdemli’de hasat devam ediyor. TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Erdemli ilçesinde 2016 yılında 90 bin dekar arazide yaklaşık 496 bin ton limon üretimi gerçekleşti. Üretilen limonun yaklaşık yüzde 10'luk kısmının hasadı tamamlanırken,  toplanan limonlar zaman kaybetmeden piyasaya sürüldü. Kalan bölümün büyük kısmı ise yatak limon olarak Nevşehir’in Ürgüp İlçesi’nde faaliyet gösteren soğuk hava depolarına nakledildi.
 Erdemli’nin Sarıyer Mahallesi’nde limon üretimi üreticinin yüzünü güldürürken, mandalina ve portakal üretimi de beklentileri karşıladı. Hasadın başlamasıyla Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ekipleri tarafından tespit ve değerlendirme ziyaretleri gerçekleştirildi. Ziyarette üreticinin içinde bulunduğu duruma ışık tutan ve hasadı yapılan limonun iyi bir fiyattan satıldığını, fiyatların böyle gitmesi halinde üreticinin yüzünün güleceğini anlatan Mahalle Muhtarı Bekir Demirarslan, fiyatların üretici açısından olumlu karşılanmasının ihracatın açılmasına bağlı olduğunu belirtti.
 Limon hasat sezonunun Nisan ayı sonuna kadar devam edeceğini söyleyen üreticiler, limonun üreticisine ve tüccarlara getiri sağlamasının yanında istihdam kapısı olduğunu ve bahçelerde, depolarda, kurulan tezgahlarda ve limon kesiminde yaklaşık 5 bin kişinin çalıştığını anımsattı. Üreticiler, limon sayesinde işsiz vatandaşların günlük yevmiyelerle de olsa para kazanmasının önemine işaret etti.

nanomag

Tarsus haber içerisinde online son dakika güncel tarsus haberlerini bulabilirsiniz.


0 Yorum Yapıldı LİMON HASATI DEVAM EDİYOR