MİKRO İŞLETMELERE SIFIR FAİZLİ DESTEK


BAŞBAKAN YARDIMCISI CANİKLİ ESNAFA MÜJDE VERDİ
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, hafta sonu Mersin’e gelen Başbakan Yardımcısı Nuretttin  Canikli’nin KOSGEB  tarafından mikro işletmelere 50 bin lira üst limitli sıfır faizli kredi müjdesi verdiğini söyledi. Dinçer söz konusu faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen esnaf sanatkarların 20 Şubat 2017 tarihine kadar KOSGEB veri tabanından “sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" internet adresine başvuru da bulunmaları gerektiğini söyledi.
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, KOSGEB tarafından mikro işletmelere öncelik verilerek KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde ikinci bir sıfır faizli kredi imkanı getirildiğini söyledi. Dinçer, söz konusu kredide son başvuru tarihinin 20 Şubat olduğuna vurgu yaparak, esnaf sanatkarların bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmelerini istedi.
Başkan Dinçer, konu ile ilgili yaptığı açıklamasında; hafta sonu Mersin’e gelen Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin  söz konusu KOSGEB kredileri hakkında KOBİ’lere ve mikro işletmelere müjde verildiğini söyledi. Başkan Dinçer, “Hükümetimizce geçtiğimiz yıl Aralık ayı içerisinde KOBİ’lere yönelik 50 bin lira sıfır faizli kredi imkanı getirilmişti. Bu krediden yararlanmak için yaklaşık iki yüz eli bin işletme başvuruda bulunurken, kredi verilecek firma sayısı 15 binle sınırlı tutulmuştu” dedi. Destekten küçük işletmelerin yararlanamadığını ve verilecek kredilerin tabandan tavana yayılması önerisini Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Başbakanlığa ilettiklerini ve mikro işletmeleri de kapsayacak şekilde yeniden sıfır faizli kredi imkanı tanınması talebinde bulunduklarını hatırlatan Başkan Dinçer;: “Hükümetimizce mikro işletmelere öncelik verilerek ve üst sınır 50 bin lira olacak şekilde yeni bir faizsiz kredi imkanı tanındı. Sayın Başbakan Yardımcımız bu müjdeyi Mersinli esnaf sanatkarlarımızla paylaştı. Hükümetimize talebimize gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
Başkan Dinçer; üst limiti 50 bin lira olacak sıfır faizli kredi desteğinde faizin KOSGEB tarafından karşılanacağını aktararak; “ Söz konusu sıfır faizli kredide ilk bir yıl ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenecek. Söz konusu kredide mikro işletmelere ağırlık verilecek ki bizim talebimizde zaten bu yöndeydi. Biz kredinin limitinin düşürülüp, tabana yayılması önerisinde bulunmuştuk. Bu sıfırlı faizli kredide esnafımız ağırlık verilecek. Krediden yararlanmak isteyen üyelerimizin 20 Şubat 2017 tarihine kadar KOSGEB veri tabanından “sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" adresine başvuruda bulunmaları gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Başkan Dinçer; geçtiğimiz Aralık 2016 tarihinde KOSGEB veri tabanına kayıt yaptıranların kayıtlarının geçerli olduğunu ve yeniden kayıt yaptırmasına gerek olmadığını kaydederken; esnaf sanatkarlara kullandırılan 30 bin lira sıfır faizli krediden yararlanan esnaf sanatkarların bu krediden yararlanamayacağını sözlerine ekledi.