TARSUS’TA “HALEP’TE İNSANLIK ÖLMESİN” KAMPANYASINA DESTEK


Tarsus Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Tarsus Şubesi öncülüğünde düzenlenen “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyasında toplanan 1 Tır dolusu gıda, battaniye, kıyafet gibi insani yardım malzemesi, Halep’ten tahliye edilen sivillere ulaştırılmak üzere bölgeye uğurlandı.
 Tarsus’ta Müftülük ve Türkiye Diyanet Vakfı Tarsus şubesince başlatılan “Halep’te İnsanlık Ölmesin” kampanyası kapsamında yürütülen çalışmalarda 1 Tır yardım malzemesi toplandı.
 Kısa bir sürede toplanan 1 Tır dolusu yardım malzemesi dualarla yola çıktı. Tarsus Yavuz Sultan Selim Camii önünde yapılan uğurlama törenine Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Müftü Hayri Erenay ve din görevlileri katıldı.
 Topladıkları yardımları asıl sahiplerine ulaştırabilmenin sevincini yaşadıklarını bildiren Müftü Eranay , “Suriye’de yaşanan drama sessiz kalmayan Tarsuslu kardeşlerimiz, savaş mağduru insanların dertlerine bir nebze de olsa derman olmak amacıyla yardımlarını gönderdi.” dedi.
 Müftü Hayri Erenay, Suriye’nin beş yıldır zulüm altında olduğunu ve büyük bir insanlık dramı yaşadığını söyleyerek; Suriye’deki insanlara sadece Türkiye’nin sahip çıktığını, dünyanın bu konuda sessiz kaldığını vurguladı.
  Erenay “Biz üç milyon Suriyeliyi canı gönülden bağrımıza bastık. Suriye’de bu sıkıntılar varken bunun üstüne bir de Halep dramı yaşandı. Aylarca kuşatma altına tutuldu. Yaşadığımız yüzyılda insanlık olarak kabul edemeyeceğimiz bir olay. İnsanlar bir lokma ekmek ve ilaç bulamadılar. . Bugün gönderdiğimiz malzemelerle de Halepli kardeşlerimizin yaralarına merhem olacağız. Halepliler için yardım kampanyalarını düzenlemeye devam edeceğiz, herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi. Konuşmanın ardından yardım Tır’ı dualarla uğurlandı.