12 KİLO VERDİ İNSÜLİNİ BIRAKTI - Tarsus Haber, Tarsus Kent Gazetesi, Tarsus Haberleri

Tarsus Hava Durumu

MERSIN

Son Dakika:

Home Top Ad

REKLAM ALANI

Post Top Ad

Reklam Alanı

27 Mart 2017

12 KİLO VERDİ İNSÜLİNİ BIRAKTI


Mersin’de yaşayan 3 çocuk annesi ev hanımı Tülin Artar (40), fazla kilolarını vermek için tüp mide (mide küçültme) ameliyatı olunca, diyabet hastalığından da kurtuldu. Ameliyatın ardından 14 günde 12 kilo veren Artar’ın şekeri, 130’a kadar geriledi. İnsülin kullanmayı bırakan Artar’ın çok yüksek olan tansiyonu da normal düzeye geldi.
ŞEKERİ 500’Ü BULUYORDU
Uzun süredir obezite hastası olan ve 116 kiloya kadar çıkan Tülin Artar, buna bağlı olarak diyabet hastalığıyla da boğuşmaya başladı. İnsülin kullanmasına rağmen kan şekeri değerleri 400 ile 500 arasında olan Artar’ın kilo sorunu tansiyonunu da etkiledi. Tansiyonu 18-20 seviyelerinden aşağı inmeyen Artar, diyet ve sporla kilo veremeyince tüp mide (mide küçültme) ameliyatı olmaya karar verdi. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Erdal Cücük tarafından Medical Park Tarsus Hastanesi’nde tüp mide ameliyatı olan Tülin Artar, 14 günde 12 kilo verdi. 104 kiloya inen Artar’ın kan şekeri değeri insülün kullanmadan 130’a düştü.
YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM
İnsülinden kurtulan Tülin Artar’ın tansiyonu da 10-12 seviyelerine kadar geriledi. Hedefinin, toplam 60 kilo vermek olduğunu söyleyen Tülin Artar, “Şeker hastalığım nedeniyle ayağımda çatlaklar başlamıştı. Bir süre sonra kilo ve şekere bağlı başka hastalıkların başlayacağını biliyordum. Ama şimdi yeniden doğmuş gibiyim. Kendimi çok iyi hissediyorum. Şekerimin ve tansiyonumun düştüğünü bilmek bile tek başına beni mutlu ediyor” dedi. Op. Dr. Erdal Cücük ise gerçekleştirilen ameliyatı estetik açıdan değil, sağlık boyutuyla dikkate almak gerektiğini söyledi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Reklam Alanı

Pages