AK PARTİ TARSUS’A ÇIKARTMA YAPTI…


MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ, "TÜRKİYE'NİN EĞİTİMDEN DAHA ÖNEMLİ HİÇBİR SORUNU YOKTUR" DEDİ.
Mersin Valiliği'nin ev sahipliğinde  Tarsus’ta  muhtarlarla bir araya gelen  Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a  Mersin Valisi  Özdemir Çakacak, milletvekilleri ve Tarsus Belediye Başkanı MHP'li  Şevket Can eşlik etti. Burada konuşan  Bakan Yılmaz,  Türkiye'de eğitimin çok önemli olduğunu belirterek şöyle konuştu:
" Milli Eğitim Bakanı olarak şunu söylüyorum, bunda herkes mutabık.  Türkiye'nin eğitimden daha önemli hiçbir sorunu yoktur. Eğitimimiz iyi olursa sağlığınızda iyi olur. Eğitiminiz iyi olursa güvenliğinizde iyi olur. Eğitiminiz iyi olursa üretiminizde artar. Eğitiminiz iyi olursa gelirinizde artar. Dolayısıyla diyoruz ki  Türkiye'nin birinci sorunu eğitim, eğitim, eğitim. Eğitimi çözersek, diğer sorunları çözmek çok daha kolay olur diye düşünüyoruz. Gerçekten çok şeyler yaptık, her şeyi yaptık demiyoruz, yapmadıklarımız var, yapamadıklarımız var. Ama çok şey yaptık. Her şeyi yapamadık, ama çok şey yaptık. Biz dedik ki eğitim bizim için en önemli iş. Geçmişten örnek verince o dönemdeki iktidarda olan partiler, kınamak için veya eksikliklerini söylemek için söylemiyorum. Biz de olsak belki aynı rakamlara gelecektik. Ona bir şey demiyorum ama aldığımız mesafeyi göstermek için söylüyorum. 2002'de buydu şimdi budur diyorum. 2002 yılında merkezi bütçesi var devletin. O bütçeden bütün kurumlara sağlığa sosyal güvenliğe eğitime kaynak ayırır. 2002'de eğitime ayırdığımız pay 11 milyar lira. O zaman genel hükümet bütçesinin yüzde 10'una denk geliyor. Şimdi bizim dönemimize geldik 122 milyar lira. Yüksek öğretim dahil eğitime para ayırıyoruz. Bütçedeki karşılığı ne kadar yüzde 20. Allah için elinizi vicdanınıza koyun karar verin. Yüzde 10 bütçesinden pay ayıran hükumet mi eğitimi öncelikleştirmiştir. Yoksa yüzde 20 ayıran mı?" şeklinde konuştu.
Konuşmasının ardından Tarsus Belediye Başkanı  Şevket Can, Nusret Mayın Gemisinin maketini takdim etti.  Daha sonra  muhtarların sorunlarını dinleyen  Bakan Yılmaz   AK Parti Tarsus İlçe Teşkilatını ziyaret etti. Burada partililere  hitab eden  bakan Yılmaz, daha iyi hizmet için daha iyi bir yönetime sahip olunması gerektiğini ifade ederek şunları söyledi:
"Sizin önünüze 16 Nisan'da bir fırsat geliyor. Bu getirdiğimiz sistem daha demokratiktir. Millet demokrasinin yanında yer alır. Bana soracaksınız, nasıl daha demokratik olabilir? Çok net, eksik varsa da söyleyin. Biz 2002 yılında seçime girdik mi, girdik.  AK Parti olarak yüzde 34 oy aldık. Yüzde 34 ile bu ülkeyi yönettik mi, yönettik. Ondan sonraki seçimde yüzde 46 oy aldık.  Türkiye'nin tamamını tek başımıza yönettik. Ondan sonra bir seçime girdik, en son kasımı vereyim yüzde 49 oy aldık. Yüzde 49 ile  Türkiye'nin tamamını yönettik. Peki şimdi 16 Nisan'dan sonra bir kimse bu ülkeyi yönetmek isterse yüzde 34 oy alsa yönetebilir mi? Yüzde 44 alsa yönetilir mi? Yüzde 47 alsa yönetebilir mi? Yüzde 49 alsa yönetebilir mi? Mutlaka yüzde 50'nin üzerinde oy alması lazım. Doğru mu? Yüzde 34 ile bu ülkeyi yönetmek mi daha demokratik yoksa yüzde 50'nin üzerinde milletin yarısından çoğunun desteğini alan birisinin bu ülkeyi yönetse mi daha demokratik olur? Bu sistem uzlaşma getirir. Biz uzlaşma istiyoruz, biz keskinlikler istemiyoruz. 80 milyon beraber yaşayacağız. Bunun için kamplaşma olmaması lazım. Sert dilin olmaması lazım. Hepimiz bir diğerimizi olduğu gibi kabul etmesi lazım. 16 Nisan'da gelen sistemle kimsenin tek başına, hiç kimsenin tek başına yüzde 50 oyu yok. Bizim bu yüzde 50 oyu alabilmek için MHP'li kardeşlerimizle omuz omuza yürümemiz lazım. İşte bu, uzlaşma demek. Eğer MHP'yi dışlarsanız yüzde 50 oy alamazsınız. veya bir başka parti. Dolayısıyla da uzlaşma gerektirecek. O halde uzlaşmanın neresi kötü."
 Yılmaz, kendilerinden önceki dönemlerde yatırımların geç yapıldığını ve bitirilemediğini aktararak, yaşanan çeşitli sıkıntıları aktardı.
Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin getireceği yenilikleri anlatan  Bakan Yılmaz, sistemin daha demokratik olacağını kaydetti.