KUYUCUOĞLU : ‘BU SİSTEM HUZUR VE GÜVEN GETİRMEZ’


CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, “Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı ve 80 milyon vatandaşın hepsini temsil etmeli. Her vatandaş cumhurbaşkanının ve yargının bağımsız, tarafsız olduğunu bilmeli ki kendini güvende hissetsin. Ama getirmek istedikleri sistemde cumhurbaşkanı  taraf olacak, yargı bağımsız, tarafsız olamayacak. Böyle bir sistemin ülkemize istikrar, huzur, insanımıza güven getirmesi mümkün değil” dedi.
CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, referandum çalışmalarını Akdeniz’e bağlı Çay, Çilek, Özgürlük, Gündoğdu mahalleleri ve Bekirde Yolu’nda devam etti.
Mahallelerde ve Sanayi Sitesi’nde esnafı işyerlerinde ziyaret eden Kuyucuoğlu, partisinin anayasa değişikliği ve referandumla ilgili broşürlerini dağıttı, başkanlık sistemine neden karşı çıktıklarını anlattı ve esnafın bu konulardaki görüşlerini dinledi, sorularını yanıtladı.
Ziyaret ettiği yerlerde, referanduma götürülen anayasa değişikliğinin onaylanması durumunda Türkiye’de rejimin değişeceğini anlatan Kuyucuoğlu, “Cumhurbaşkanının hem başkan, hem parti genel başkanı olmasına hayır dememiz gerekiyor. Çünkü cumhurbaşkanı tarafsız olmalı ve 80 milyon vatandaşın hepsini temsil etmeli. Her vatandaş cumhurbaşkanının ve yargının bağımsız, tarafsız olduğunu bilmeli ki kendini güvende hissetsin. Ama getirmek istedikleri sistemde cumhurbaşkanı  taraf olacak, yargı bağımsız, tarafsız olamayacak. Böyle bir sistemin ülkemize istikrar, huzur, insanımıza güven getirmesi mümkün değil” ifadelerini kullandı.
Çalışmalarıyla ilgili değerlendirme yapan Serdal Kuyucuoğlu, “Günlerdir Mersin’in köylerini, mahallelerini, pazaryerlerini geziyoruz, esnafla, vatandaşla konuşuyoruz. Ekonomideki daralmanın, krizin etkisini gittiğimiz her yerde gördük. Esnaf perişan. Esnaf iş yapamıyor, iş yapsa bile piyasadaki daralma dolayısıyla ödemelerini alamıyor, kendi ödemelerini yapamıyor. Vatandaşın alım gücü düşüyor, yoksullaşıyor.  Çarşıda pazarda her şey pahalılaşmış, genç işsizlik almış başını gitmiş. 15 yıldır tek başına iktidar olanlar, ülke ekonomisini bu hale getirdikleri halde hâlâ başkanlık sistemi gelince istikrar gelecek, ekonomi canlanacak diyebiliyorlar.  Ama söylediklerinin, vaat ettiklerinin sokakta, çarşıda, pazarda, işyerlerinde karşılığı yok. Vatandaşlarımız da olan bitenin farkında” dedi.
CHP Mersin Milletvekili Serdal Kuyucuoğlu, Mersin İtalyan Katolik Kilisesi ruhani lideri Roberto Ferrari’nin cenaze törenine de katıldı ve kilise cemaatine başsağlığı diledi.