Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Fotoğrafçılar Odası’nca verilen  temel fotoğrafçılık eğitiminde fotoğrafçılık sanatının teknolojiye yenik düşerek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldiğini söyledi.
Mersin Fotoğrafçılar Odasınca oda üyelerine yönelik temel fotoğrafçılık eğitimi eğitim verildi. Mersin ESOB Bünyesinde kurulu METEM Mesleki Eğitim Merkez inde gerçekleştirilen eğitime, Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Fotoğrafçılar Odası Başkanı Ekrem Durukan, Tarsus Fotoğrafçılar Odası Başkanı Cumali Taş ile çok sayıda oda üyesi katılım gösterdi.
İstanbullu Fotoğraf Sanatkarı Özgür Aslan tarafından verilen Temel fotoğrafçılık Eğitiminde  üyelere Düğün fotoğrafçılığı, ışık kompozisyonu, foto shop, Lightroom , Edit tasarım ve müşteri ilişkileri alt başlıkları altında bilgi paylaşımında bulunuldu.
Eğitimde söz alan Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, fotoğrafçılık sanatının gelişen teknolojiye yenik düşerek yok olma tehlikesiyle karşı karşıya geldiğine dikkat çekti. Eskiden fotoğraf ressamlarınca günlerce ter dökülerek yapılan rötuşların bugün fotoshoplarla anında gerçekleştirildiğine dikkat çeken Başkan Dinçer, “ Bugün herkesin elinde cep telefonu, herkes fotoğraf çekiyor. Eskiden sanat konuşturulurken; şimdi teknoloji konuşuluyor. Teknolojiyi iyi kullananlar  ön plana çıkmaya başladı. Teknoloji bir sanat değil ama ondan yararlanan ve onu iyi kullanan iyi  sanatçı olarak görülmeye başlandı.  Hal böyle olunca ekmeğiniz küçüldü, rakipler çoğaldı. Yine dijital fotoğraf makinaları çıktı, parklarda restaurantlarda elinde dijital makine  olan herkes fotoğraf çekiyor, anında çıktı alıp satış yapıyor Oda yöneticilerimizde  üyelerinin hak ve menfaatlerini korumak için  parklarda, otellerde, restaurantlarda  korsan kovalıyor” dedi.
Sanatın çok zor olduğunu ancak sanatı öldüren insan sayısının da hızla arttığına vurgu yapan Başkan Dinçer, “ Dijital fotoğraf makinaları, cep telefonlarının olumsuz etkisi yetmezmiş gibi bugün en çok zararı biz bir birimize veriyoruz. Bugün bir vesikalık fotoğrafta dahi haksız rekabet yapan kişilerce piyasanın yarısında çekim yapılıyor. Bundan da en büyük zararı yine fotoğrafçı esnafımız görüyor. Bu haksız rekabetlere son verilmeli. Yine sizler gelişen çağa ve teknolojiye ayak uydurmalı kendinizi yenilemelisiniz. Çünkü müşteri yenilik istiyor. Artık düğün fotoğrafları parklarda, sahilerde, yaylalarda dış çekim adı altında yapılıyor. Bu hizmetleri en iyi şekilde müşterilerinize vermeli, onu poz vermede sizler yönlendirmelisiniz ” dedi.

Konuşmasının devamında sanatkarın öneminin artması açısından ustalık belgesinin çok büyük önem taşıdığının altını çizen Başkan Dinçer, “Eskiden ustalık belgesi olmayan iş yeri açamazdı. Ama günümüzde ustalık belgesi aranmadan işyeri açabiliyor. Ne vergi daireleri, ne belediyeler kayıt  yapılırken ustalık belgesi aramıyor. Biz işyeri açılırken ustalık belgesi şartı aranmasını talep ediyoruz.  Ama birde madalyonun öbür yüzü var. Biz ustalık belgesi isterken, TOBB’a bağlı odalar ustalık belgesi aramıyor. Hal böyle olunca da merdiven altı işletmeler dahi ticaret odalarına kayıt yaptırıyor. Bu haksızlığın giderilerek işyeri açarken ustalık belgesi aranması şartı talebimizi yineliyoruz” şeklinde konuştu.