GURBETÇİYE KONUT SATIŞINDA KDV İNDİRİMİ - Tarsus Haber, Tarsus Kent Gazetesi, Tarsus Haberleri

GURBETÇİYE KONUT SATIŞINDA KDV İNDİRİMİ

Paylaş

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, gurbetçilere ve yabancılara konut satışında KDV indiriminin sektörü canlandıracağını söyledi.
 Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, 1 Nisan’dan itibaren yabancılara ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına konut satışında KDV indirimi olacağını söyledi. Yaz aylarında konut satışlarının arttığına işaret eden Madenli, KDV istisnasının sektöre olumlu yansıyacağını belirterek, şunları söyledi:
 İLK KONUTTA KDV ÖDEMEYECEK
“Yabancılar ile 6 aydan daha fazla yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, satış bedelini yurtdışından getirilecek dövizle ödemeleri şartıyla, ilk aldıkları işyeri ve konutta KDV ödemeyecek. Bu yeni düzenleme hem yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın konut sahibi olması hem de sektör açısından önemli bir fırsat.”
 BİR YIL SATIŞ YOK
Madenli, son yıllarda yabancıların gayrimenkul yatırımı konusunda Türkiye’ye olan ilgisinin arttığını kaydetti. KDV istisnasından yararlanarak Türkiye'de konut veya iş yeri satın alanların, aldıkları gayrimenkulleri bir yıl satamayacağını anımsatan Madenli, satmaları halinde zamanında alınmayan verginin tahsil edileceğini ifade etti.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Pages