“ KALKINMA BAKANI ELVAN, TARSUS’A YENİ BİR ÜNİVERSİTE KAZANDIRILACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ ”


Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Tarsuslu iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda ilimizdeki yatırımların son durumu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarsus Ticaret Borsası işbirliğinde, Tarsus ilçesi Çağlayan Mahallesinde bulunan bir restoranda düzenlenen toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ve Eşi Zeliha Elvan’ın yanı sıra Vali Özdemir Çakacak, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Ruhi Koçak, Tarsus Ticaret Borsası Başkanı Murat Kaya, Tarsus Kalkınma ve İşbirliği Konseyi üyeleri ve çok sayıda Tarsuslu iş insanı katıldı.
 Toplantıda ilimize yapılan yatırımlar hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, açıklama öncesinde medeniyetlerin beşiği olarak nitelendirdiği Tarsus’un, çok kültürlülüğün en önemli kentlerinden biri olarak tarih boyunca sürekli isminin anıldığını ifade ederek, Cumhuriyetimizin ilk yıllarında sanayimizin ilk adımlarının Tarsus’ta atıldığı ve modern tarımın da bu topraklarda uygulanmaya başlandığı da dikkate alındığında Tarsus’un ne kadar önemli bir merkez olduğunun açıkça görüldüğünü belirtti.

Bu Pazar günü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik ile birlikte Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın temelini atacaklarını belirten Bakan Elvan, bu yılsonu itibariyle altyapı çalışmalarının tamamıyla bitmiş olacağını, 2018 sonunda da üstyapının tamamlamış olacağını açıkladı. Hizmete girdiğinde 30 Milyon yolcu kapasitesine sahip olacak olan ve İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan sonra Türkiye’nin en büyüğü olma özelliği taşıyacak olan Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın 2018 sonu itibariyle hizmete açmayı planladıklarını kaydeden Bakan Elvan, yine bu Pazar günü Çamtepe kavşağının da temelini atacaklarını, burayı da 1-2 yıl gibi bir sürede değil, birkaç ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlayarak, önümüzdeki yaz aylarında hizmete açacaklarının müjdesini verdi.  
Konuşmasının devamında Mersin’i Antalya’ya bağlayacak olan Akdeniz Sahil Yolu Projesi’ni çok önemsediğinin altını çizen Bakan Elvan, sahil yolu tamamlandığında Mersin’in kaderinin değişeceğini, bu nedenle 6 yüklenici firmanın çalışmalarını 24 saat esasına göre aralıksız sürdürdüğünü, Pazar günü açılışı yapılacak olan 6 tünelin vatandaşlarımızın hizmetine açılması ile projede önemli bir yol kat edilmiş olacağını belirtti ve geri kalan 40-50 Km’lik bölümde yürütülen 24 saat esaslı çalışmalar sayesinde en geç 2019 yılı içerisinde yolu tamamlamayı arzu ettiklerini ifade etti.  

Çukurova Bölgesel Havalimanı ile birlikte Akdeniz Sahil Yolunun, Mersin turizminin ve dolayısıyla Mersin’in gelişmesinde büyük katkı sunacağını da sözlerine ekleyen Elvan, “Biliyorsunuz ki 8 adet turizm bölgemiz var. Bu 8 bölgeden Ovacık’ın şu anda tüm işlemleri tamamlandı, Karboğazı’nda ilave bazı çalışmalar yapılıyor. Diğer turizm bölgelerimizde de imar çalışmaları hemen hemen son aşamaya getirilmiş durumda. İnşallah 8 turizm bölgemizi de hizmete açarak nasıl Antalya ya 8-10 milyon turist geliyorsa, emin olunuz ki Mersin’e de o sayıda turist geleceğini umuyoruz. Yapımı devam eden 8 turizm bölgesi, Bölgesel Havalimanı ile birlikte Mersin’in çehresi tamamıyla değiştirecektir. Bu konuda kendimi sorumlu hissediyor ve yakından takip ediyorum.” şeklinde konuştu.

Tarsus için önemli bir diğer husus olan Tarsus Devlet Hastanesi ile ilgili de bazı açıklamalarda bulunan Bakan Elvan, 2015 yılının son aylarında söz verildiği gibi, 2016 yılı içerisinde hastanenin ihalesine çıkıldığını ancak ihalede yaşanan aksaklıklar sonucu söz konusu ihalenin iptal edilmesi nedeniyle en kısa sürede tekrar ihaleye çıkılarak en yakın zamanda Tarsus Devlet Hastanesinin temelini vatandaşlarımızla birlikte atılacağını kaydetti.

“ KALKINMA BAKANI ELVAN, TARSUS’A YENİ BİR ÜNİVERSİTE KAZANDIRILACAĞININ MÜJDESİNİ VERDİ ”

Tarsus’a yeni bir üniversite kazandırılmasıyla ilgili üst düzey görüşmeler gerçekleştirdiğini de belirten Kalkınma Bakanı Elvan, hazırlanan Yüksek Öğretim Kurulu Kanun tasarısının Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulduğunu belirttikten sonra, bu tasarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildiğini kaydetti. Bakan Elvan Tarsus’ta kurulması planlanan üniversite ile ilgili kanunun 16 Nisan’dan sonra TBMM’den geçerek bu üniversiteyi Tarsus’a kazandıracaklarının da müjdesini verdi.

Konuşmasını, verdiği her sözün ve her taahhüdün sonuna kadar arkasında olduklarını ifade ederek sürdüren Bakan Elvan, ilk başta 33 olarak planlanan gölet projesi sayısının 89’a kadar çıkarıldığını belirterek, “ Mersin sınırları içerisinde 89 göletin yapımına yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. 5 Nisan’da ise Karain barajı yapım ihalesine çıkılıyor.” dedi.

Çamlıyayla yolunda yükleniciden kaynaklanan bazı sıkıntılardan dolayı 23 kilometrelik kısmının tamamlanabildiğini, geriye kalan 35 kilometrelik kesimin ise ihalesinin yapıldığını açıklayan Bakan Elvan, kısa süre içerisinde Tarsus-Çamlıyayla yolunun da tamamlanacağını kaydetti.

Önemli projelerden bir diğeri olan D-400 karayolu üzerinde Liman ve Hal Kavşağı hakkında da açıklamalarda bulunan Kalkınma Bakanı Elvan, ilk etapta yolun Kazanlı’ya kadar olan kısmının 8 şeride çıkarılması ve köprülü kavşak ile diğer müştemilatın yapılmasının öngörüldüğünü belirterek, bu yatırımın süratle ilerlediğini ve Kazanlı’ya kadar olan 8 şeritli kesimi tamamlandıktan sonra Kazanlı’dan Adana’ya kadar olan kesimin de ihalesine çıkılacağını söyledi.

Bakan Elvan; “ Yenice’de Güçlü Bir Lojistik Merkez Oluşturacağız ”

Konuşmasının devamında Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili Otoban bağlantı yolunun da 5-6 ay içerisinde tamamlanacağını ifade eden Bakan Elvan; “ Otoban bağlantı yolunun tamamlanması ile bölgedeki trafik sıkışıklığını da bertaraf etmiş olacağız. Ayrıca Yenice’de de bir lojistik merkez yaptık ve ilk etabı tamamladık. İkinci etabının da ihalesine çıktık ve yapımına başlıyoruz. Yenice’de güçlü bir lojistik merkez oluşturacağız” diye konuştuktan sonra Çukurova Bölgesel Havalimanının karayolu bağlantısıyla ilgili de ihaleye çıkıldığını ve havaalanının süratle karayolu ile bağlantısının sağlanacağını ifade etti.

Bakan Elvan; “ Üçüncü Organize Sanayi Bölgesini Hayata Geçireceğiz ”

Konuşmasının devamında 3. Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Bakan Elvan “ Eğer Organize Sanayi Bölgeniz yoksa işsizlik problemiyle karşı karşıya kalırsınız. Türkiye’nin en işlek en cazip limanlarından birine sahip olması nedeniyle çok sayıda yatırımcı Mersin OSB’de yatırım yapmak istediklerini ifade etmektedir. Bu nedenle OSB’nin genişletilerek üçüncü organize sanayinin tesisi yönünde çalışmalara başladık. Üçüncü OSB şu anda hazır. Süratle altyapı yatırımına başlayacağız ve yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız. Bunun dışında İhtisas Sanayi Bölgesi’nin kurulması ile ilgili de yer seçimini tamamladık. Şu anda zemin etüdü yapılıyor. Çalışmalar tamamlandıktan sonra kamulaştırma çalışmalarına başlayacağız.” ifadelerini kullandı.

Mersin Gıda İhtisas OSB ile ilgili ise “ Bunların yanı sıra Gıda İhtisas OSB’de de 3 bin 500 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Bunun da temelini atarak Tarsus’un da Mersin’in de işsizlik problemini çözeceğiz. Tarsus hükümet konağı yatırım programına alındı. Tarsus’a güzel bir Hükümet Konağı kazandıracağız. Eğitimle alakalı yatırımlarımız var. 400 kişilik yurduyla beraber Tarsus’umuza bir Fen Lisesi kazandıracağız ” şeklinde konuşan Kalkınma Bakanı Elvan, konuşmasının sonunda Aynaz ve Kulak mevkisinin elektirk altyapısını Toroslar EDAŞ tarafından komple yenileyeceğini, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nün de oradaki pompaların tamamını yenileyerek, böylelikle bölgede yaşanan elektrik sorunlarının ortadan kalkacağını belirtti.

Vali Çakacak; “ Tarsusluların Birlik ve Beraberliği, Tarsus’un Gelişimine ve Kalkınmasına Ayrı Bir İvme Katmaktadır ”

Vali Özdemir Çakacak ise toplantıda yaptığı konuşmasına Tarsus’un tüm dinamiklerinin birlik beraberlik içerisinde bir arada olduğunu görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı. Konuşmasının devamında Vatanımızın bütünlüğü, devletimizin bekasının söz konusu olduğu her durumda Tarsusluların en ön saflarda birlik ve beraberlik içerisinde yer aldıklarına dikkat çeken Vali Çakacak, bu birlik ve beraberliğin Tarsus’un gelişimine ve kalkınmasına ayrı bir ivme kattığını da sözlerine ekledi. Tarsus’ta yapımı devam eden yatırımlara da değinerek bilgi aktaran Vali Özdemir Çakacak, bu yatırımların hem ilçenin hem ilin hem de ülkemizin ekonomisine önemli katma değer sunacağını söyledi.

Programda ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ve Tarsus Ticaret Odası Başkanı Hasan Ruhi Koçak da birer konuşma yaptı.