MERSİN’İN ÇÖPÜ TARIMDA DA KULLANILACAK


Mersin’de kurulan çevre dostu katı atık depolama sahasına kurulan geri dönüşüm tesisinde; biyogazdan elde edilen ısı ve suya konulan balıklar sayesinde mineraller açısından zenginleştirilen su tarımda kullanılacak
Eman Enerji Limited Şirketi Müdürü Cihan Yürekli, Eman Enerji olarak çevreye, doğaya, ekonomiye ve Mersin'e katma değeri yüksek böyle bir projeyi hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını dile getiren Yürekli, tesislerdeki aşamalar hakkında şu bilgileri paylaştı:
“Tesislerimizde, kantardan geçen katı atıklar, geçici depolama alanına alınıyor ve geri kazanımı olmayan bütün parçalardan ayrılıyor. Geri Kazanım bölümüne alınan atıkların, önce tromel cihazında tozları ve külleri ayrılı. Ardından elle ayrılma istasyonuna aktarılır. Bu etapta sert plastik, pet şişe ve cam malzemeler direkt olarak geri dönüşüme kazandırılmaktadır. Manyetik ayırıcı yardımı ile geri kalan atıklardan demir, çelik ve alüminyum tarzı metaller ayrılır. Geriye kalan organik bazlı atıklar, kırma ve parçalama ünitesinde parçalanarak işlenmek üzere karıştırma havuzlarına gönderilir. Bu bölümde atıklar belli havuzlarda işlenerek öncelikle yanabilir gazlara dönüştürülerek depolanır. İşlemler sonucu oluşacak atıklardan solucanlar yardımıyla organik gübre üretilerek organik tarımın hizmetine sunulacaktır. Ayrıca; biyogazdan elde edilen ısı ve suya konulan balıklar ile mineraller açısından zenginleştirilen su tarımda kullanılacak.”