15. ULUSLARARASI KARACAOĞLAN ŞİİR AKŞAMLARI BAŞLADI


Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları, Tarsus’ta başladı. Âşıkların sazlarıyla renklendirdiği gecede şiirlerini seslendiren şairler Tarsuslulara unutulmaz bir şiir ziyafeti yaşattı.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından 15 yıl önce başlatılan ve Türk devlet ve topluluklarından birçok şair ve ozanın katıldığı Karacaoğlan Şiir Akşamları, Tarsus Şelalesi Karacaoğlan Parkı’nda düzenlenen etkinlikle başladı. Dört gün sürecek etkinliğin ilk gününde yörenin şairleri ve âşıkları sahnedeki yerlerini aldı.
Tarsusluların yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal, Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Tarsus Emniyet Müdürü Salim Çakan, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Gökhan Demir, Tarsus Ülkü Ocakları Başkanı Emre Bircan, Tarsus Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Naci Güllü, MHP Tarsus İlçe Kadın Kolları Başkanı Fadime Şen, Ziraat Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Mustafa Kemal Karaoğlu, Türk Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Necmettin Ellibin, TÜRKAV Tarsus Şube Başkanı Abdullah Seki de davetliler arasında yerini aldı.
15 yıldır düzenlenen Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın Tarsus ve Mersin’e kazandırılmasını sağlayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Karacaoğlan’ın Türk Halk Edebiyatı açısından önemini vurgulayarak, Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliği ile hem halk kültürünü yaşatmayı hem de kültürümüzde önemli bir yeri olan halk ozanlığı ve şiir kültürünü yaşatmayı amaçladıklarını ifade etti.
Başkan Kocamaz, “Karacaoğlan, belki bu bölgenin yetiştirmediği ama burada gönül eğlendirmiş, dağ taş dememiş güzellerin, güzelliklerin peşinden koşmuş bir ozanımız. Bugün Türk dünyasının pek çok bölgesinde ondan bahsediliyor. Şiirleri örnek alınıyor ve yaşatılmaya çalışılıyor. Bugün geldiğimiz noktada Karacaoğlan’ı, Türk Halk Edebiyatını ve bu kültürü 15 yıldır şehrimizde yaşatmaktan çok büyük haz alıyoruz” dedi.
Konuşmasının devamında ortak dil ve ortak kültürün yaşatılmasının önemini vurgulayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Biz yerel yöneticiler olarak geçmiş ile gelecek arasında köprü oluşturma amacındayız. Kökeni aynı olmasına rağmen birbirini anlamakta zorlanan insanlarımızı ortak bir dil oluşturarak bir araya getirme gayretindeyiz. İnsanlar dilini kaybettiği zaman milliyetini de kaybeder. Edebiyatın her dalı önemli ama şiir insanların duygularının dışa vurulmasını sağlayan çok önemli bir edebiyat dalımız. Bu işe sahip çıkan ve gönül verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu
Tarsus’un birçok destansı aşka şahitlik eden ve pek çok şairi ve ozanı yetiştiren bir coğrafyada yer aldığını söyleyen Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal yaptığı konuşmada, “Tarsus bir aşk şehridir. Şiir okuyan, türkü dinleyen insanlar kötü olamaz. O güzel sesleri ve yorumları bu ortamda dinlemek bizim için büyük bir zevktir. Karacaoğlan Şiir Akşamları, Tarsus için çok önemli bir değerdir” ifadelerine yer verdi.
15. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın açılış konuşmasını yapan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can ise Karacaoğlan’ın milli kültürün şekil almasında ve milli değerlerin korunmasında oldukça önemli bir halk ozanı olduğunu ve her yıl yapılan etkinlik ile bu kültürlerin yaşatılmasına katkı sağladıklarını ifade etti. Başkan Can, “Karacaoğlan milli kültürün şekil almasında unutulmaz şiirleri ile zengin kültürümüz arasında baş köşeye gelmiş bir şairdir. Yaşadığı, gezip gördüğü yörelerin doğasını, dostluk ve kardeşliği harmanlamış, aşkın varoluşunu doğadaki benzetmeler ile birleştirmiştir. 15 yıldır kesintisiz devam eden Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın ilk günü Tarsus’ta gerçekleşmektedir. Bu etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz’a teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da ‘Tarsus Güzeli’ ve ‘Gülle Bülbül’ isimli şiirlerini seslendirdiği programda ilk olarak yörenin şairlerinden Rüştü Aydın, Sabahattin Özkan, Halit Bilen, Ümran Yıldırım, Abdullah Coşkun, Mehmet Doğan, Yurttaş Şahbaz, Remziye Çelik, Mustafa Doğan, Murat Arıcı, Nuran Ataç, Halil Aksoy, Deniz Süheyla Ergülen, Mustafa Türkücü, Mustafa Keşli, Salim Çakan ve Mine Bahçeci, sahneye çıkarak şiirlerini okudu.
Şairlerin şiirlerini seslendirmelerinin ardından âşıklardan Cumali Efe, Bayram Sandal, Mustafa Buğrahan (AşıkDevai), Mehmet Ata Erişik, Necmettin Eser (Aşık Mahrumi) sazları ile türkülerini seslendirdi.

Geleneksel hale getirilen ve Mersinlilerin dört gözle beklediği Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları, 25-26-27 Nisan 2017 tarihleri arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda şiirseverlerle buluşacak.