2016 YILININ BAŞARILI SPORCULARI ÖDÜLLERİNİ ALDI


Sporun ve sporcunun yanında olarak, sporculara ve amatör spor kulüplerine verdiği desteklerle örnek bir belediyecilik anlayışı sergileyen Mersin Büyükşehir Belediyesi, bu yıl da başarılı sporcuları ödülsüz bırakmadı. Mersin 2016 Spor Başarı Ödül Töreni’nde başarılı sporcular ödüllerine kavuştu.
Mersin’i spor kenti yapabilmek için bugüne kadar birçok ulusal ve uluslararası etkinliğe imzasını atan Mersin Büyükşehir Belediyesi, düzenlediği Mersin 2016 Spor Başarı Ödül Töreni ile kentin başarılı sporcuları, antrenörleri ve kulüpleri ödüllendirildiği unutulmayacak bir etkinlik gerçekleştirdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen törene, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Mersin Valisi Özdemir Çakacak, MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Oktay Öztürk, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ak Parti Mersin Milletvekili Hacı Özkan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Toros Üniversitesi Rektörü Yüksel Özdemir, Çağ Üniversitesi Rektörü Ünal Ay, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kanat, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Aydıncık Belediye Başkanı Ferat Aktan, KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, siyasi partilerin il ve ilçe temsilcileri ile akademisyenler başta olmak üzere birçok kulüp, sporcu ve vatandaş katılım gösterdi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yapıp, Büyükşehir Belediyesi Ödül Yönetmeliği’ne göre ödül almaya hak kazanan 101 sporcu, 62 antrenör ve 7 kulübe 587 bin TL para ödülünün verildiği törende, başarılı sporcular ödüllerini Bakan Kılıç, Başkan Kocamaz ve Vali Çakacak olmak üzere protokol üyelerinin ellerinden aldı.
Başkan Kocamaz, “Her daim sporcularımızın yanındayız, onlarla gurur duyuyoruz”
Spora yapılan yatırımın, aydınlık ve sağlıklı gelecekler için yapılan yatırım olduğunun altını çizen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin'i spor kenti ve spor turizminin başkenti yapmak için her türlü fedakârlığı yaptıklarını ve her türlü desteği vermeye devam ettiklerini ifade etti.
Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldikleri günden itibaren birçok ulusal ve uluslararası spor etkinliği düzenlediklerini söyleyen Başkan Kocamaz, “Gerçekleştirdiğimiz ulusal ve uluslararası ölçekteki tüm bu organizasyonlar, Mersin’in hızla önemli bir spor kenti haline geldiğini göstermektedir. Amacımız ilimizin bu özelliğini daha da geliştirmektir. Mersin’imizi sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın hatta dünyanın sayılı spor merkezlerinden biri haline getirmektir” dedi.
Amatör sporlara ve sporculara yönelik destekler kapsamında 3 yıllık süre zarfında toplam 1 milyon 170 bin TL ayni ve nakdi yardım gerçekleştirdiklerini ifade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, 20 branşta faaliyet gösteren 143 amatör spor kulübünü, 142 antrenörü ve bin 429 sporcuyu başarılarından dolayı ödüllendirdiklerini söyledi.
Bu yıl ikincisi düzenlenen ödül töreni ile Mersin’de ikamet eden, Mersin adına yarışarak kentin tanıtımına katkıda bulunan, başarılarıyla diğer sporculara örnek oluşturan sporcuları ödüllendirdiklerini söyleyen Başkan Kocamaz, “Elde ettikleri başarılarla ilimizin ve ülkemizin adını duyuran tüm sporcularımızı ve onları yetiştiren çok değerli hocalarını can-ı yürekten tebrik ediyorum. Başarılarının artarak devamını diliyorum. Büyükşehir Belediyesi olarak her daim yanlarında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi bilmelerini istiyorum” dedi.
Başkan Kocamaz, ayrıca diğer pek çok kente olduğu gibi Mersin’e de milli maç verilmesini istediklerini sözlerine ekledi.
Bakan Kılıç, “Sporcularımızı motive etmek adına önemli bir organizasyon”
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, yaptığı konuşmada sporcuları motive ve teşvik etmek amacıyla önemli bir organizasyona imza atan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederken, sporcuların kendilerine sunulan imkânları değerlendirerek, önemli başarılara imza atacaklarına inandıklarını söyledi. Bakan Kılıç, “Çok değerli sporcularımız burada. Yoğun bir katılım var. Bu beni de motive etti. Kendilerine sunulmuş imkânları çok iyi değerlendirip önemli başarılar elde edecekler. Mersin deyince önemli bir spor kentinden bahsediyoruz. Çok daha fazla sporcunun kendini yetiştirebileceği pek çok kardeşimiz var. Mersin genelinde bu yazdan itibaren Milli Eğitim Bakanlığımız ile imzaladığımız protokol ile Mersin’deki spor tesislerimizin de dolduğunu göreceksiniz. Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne de motive etme anlamında çok önemli olan bu organizasyonu gerçekleştirdiği için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Törende konuşma yapan Mersin Valisi Özdemir Çakacak ise Mersin’in bir spor kenti olduğunu söyleyerek, “Bugün, 2016 yılında ulusal ve uluslararası müsabakalarda şanlı bayrağımızı dalgalandıran sporcularımızı ödüllendireceğiz. Mersin bir spor kenti. 2013 yılında yapılan Akdeniz Oyunları ile Mersin birçok ilimizin gıpta ile baktığı bir altyapıya sahip. Ulusal müsabakalarda başarı gösteren sporcularımızın bir sonraki ödül töreninde uluslararası ödüller almalarını istiyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyesi, böyle bir ödül töreni yapıyor ve sporcularımızı teşvik ediyor. Kendilerine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Yapılan konuşmaların ardından ödüllerini alan sporcular, antrenörler ve kulüpler ile protokol üyeleri hatıra fotoğrafı için basın mensuplarına poz verdi.