94 YILLIK HASRET SON BULDU


Mersin sınırları içerisindeki her bucağa hizmet götüren ve bugüne kadar yolu ve suyu olmayan birçok mahalleye ulaşan Mersin Büyükşehir Belediyesi, daha önce imkânsız denileni yaptı ve Aydıncık İlçesi’nin Karaseki Mahallesi’ni 94 yıl sonra içme suyuna kavuşturdu.
Göreve geldiği günden bu yana ‘Yolu ve Suyu Olmayan Mahalle Kalmayacak’ sloganı ile yola çıkarak, Mersin genelinde yıllar boyunca ihmal edilmiş tüm mahallelere hizmet götürmeyi başaran Mersin Büyükşehir Belediyesi, son olarak Aydıncık İlçesi’nde bulunan Karaseki Mahallesi’ne yaklaşık 8 km. su terfi hattı döşeyerek,Karasekililerin 94 yıl süren içme suyu özlemine son verdi.
Açılan sondaj kuyularının sonuç vermemesi ve coğrafi konumu sebebiyle içme suyu hattı döşenmesi imkânsız denilen 500 metre irtifaya sahip 25 haneli Karaseki Mahallesi’nde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın talimatı ve MESKİ’nin aralıksız süren çalışmaları ile evlerin musluklarından su akmaya başladı. Daha önce su sorunu nedeniyle büyük ölçüde göç veren ve mahallede kalan hanelerle ayakta kalmaya çalışan KarasekiMahallesi’nin suya kavuşması ile mahallede duygusal anlar yaşandı.
Aydıncık İlçesi Karaseki Mahallesi Muhtarı Kemal Servili, bugüne kadar köyde yaşanan susuzluk nedeniyle büyük sıkıntılar çektiklerini ifade ederek, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve MESKİ’nin çalışmaları ile imkânsız denilen içme suyu hattına kavuştuklarını söyledi. Muhtar Servili, “Ben kendimi bildim bileli burada susuzluk problemi yaşıyoruz. Hep eşeklerle su taşıyorduk. Birçok kere dilekçe verdik. ‘Buradan su çıkmaz’ dediler. Ama Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne başvuru yaptık. Su getirilmesi imkânsız denilen mahallemize su getirdiler. Allah Başkan Kocamaz’dan ve çalışanlarından razı olsun” dedi.

KarasekiMahallesi’nin en yaşlısı olma unvanına sahip 90 yaşındaki Ömer Ali Kaya ise mahallelerine su geldiğini görmenin kendisini duygulandırdığını ifade ederek, “1927 doğumluyum,KarasekiKöyü’nün en yaşlısı benim. Bu köy geçmişten bu yana su sorunu yaşadı. Soğuksu dediğimiz bölgeden suyu buraya getirdiler. Arazimiz bol ama susuzluktan hep göç verdik. Şimdi ne şükür içme suyumuz geldi. Başkan Kocamaz buraya geldiğinde ‘Görev mukaddestir’ dedi. ‘Çalışmayanların burada yeri yok’ dedi. O zaman ben onu anladım. Allah ondan razı olsun.Bu memlekete böyle yöneticiler lazım” şeklinde konuştu.