HIDIRELLEZ ETKİNLİKLERİ BAŞLADI


Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi ve Tarsus Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği 23. Geleneksel Eshab-ı Kehf Hıdırellez Etkinlikleri’ne katıldı. Etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Başkan Kocamaz, ardından düzenlenen Karakucak Güreşleri’nde pehlivanların er meydanındaki kıyasıya mücadelesini izledi.
Tarsus’tagerçekleştirilen23. Geleneksel Eshab-ı Kehf Hıdırellez Etkinlikleri’ne, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yanı sıra, MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP Tarsus İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, MHP Tarsus İlçeKadın Kolları Başkanı Fadime Şen, Tarsus Kuvayi Milliye Derneği, Tarsus Muharip Gaziler Derneği ve çok sayıda Tarsuslu vatandaş katıldı.
Hz. Daniyal Meydanı’ndan Akdeniz Mehter Takımı’nın müzik dinletisi eşliğinde başlayan yürüyüş, Yarenlik Alanı’ndaki konser ile devam etti. Akdeniz Mehter Takımı, Hücum Marşı, Mehter Marşı, Ceddin Deden gibi marşları seslendirdi.
Pehlivanlar er meydanına çıktı
Etkinlik, 75. Yıl Açık Hava Gösteri Merkezi’ndeki Karakucak Güreşleri ile devam etti. 23. Geleneksel Eshab-ı Kehf Hıdırellez Etkinlikleri kapsamında düzenlenen Karakucak Güreşleri, 29 kg. sembol minikler müsabakası ile başladı.
Kilogramlarına göre klasmanlara ayrılan pehlivanların güreşlerini, alanı dolduran vatandaşlar heyecanla izledi. 
Karakucak Güreşleri’ni izleyen Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Öncelikle Hıdırellez Bayramınızı tebrik ediyor, ülkemizin birlik ve beraberliğine katkı koymasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Bugün Hıdırellez etkinlikleri güreş müsabakalarıyla başladı ve yarın finaller Eshab-ı Kehf’te gerçekleştirilecek. Hıdırellez, Orta Asya’dan buralara kadar uzanmış milli değerlerimizden bir tanesi. Baharın müjdecisi, Hızır ile İlyas’ın buluştuğu gün olarak değerlendiriliyor” dedi.
“Bu tür faaliyetlerimiz devam edecektir”
23 yıl önce göreve geldikleri günden bu yana milli değerlere her zaman sahip çıktıklarını dile getiren Başkan Kocamaz, “Şimdi Tarsus Belediye Başkanımız Şevket Can tarafından da etkinliklerimizin sürdürülmesi bizi ziyadesiyle memnun etmektedir. Bizler geçmişle gelecek arasında köprü olmaya gayret ediyoruz. Geçmişten aldığımız değerlerimizi bizden sonrakilere aktarma gayretindeyiz. Görevde kaldığımız sürece bu tür faaliyetler devam edecektir. Sakatlıklardan uzak, güzel müsabakalar temenni ediyorum. Hakemlerimize, sporcularımıza, cazgırlarımıza ve mehteran bölüğüne teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Karakucak Güreşleri’nde MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek ve Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da bir konuşma gerçekleştirdi.