MERSİN LİSELER ARASI TİYATRO GÜNLERİ BAŞLADI


Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Bandosu ve Şehir Tiyatro Mektebi’nin kurucusu olan Celal Abaç anısına bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mersin Liseler Arası Tiyatro Günleri, Atatürk Caddesi’nden Cumhuriyet Meydanı’na yapılan kortej yürüyüşü ve çelenk sunma töreni ile başladı.
Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından öğrencilerin kültür ve sanatla iç içe yetişmesi ve tiyatro bilincinin oluşması için başlatılan ve geleneksel hale getirilen Liseler Arası Tiyatro Günleri, “Tiyatro Hayattır” sloganı ile bu yıl üçüncü kez düzenleniyor. Anamur’dan Mezitli’ye kadar farklı ilçelerden 10 lisenin katıldığı 3. Mersin Liselerarası Tiyatro Günleri, birbirinde farklı oyunlar ile 11 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek.
Açılış oyunu, Akdeniz 75. Yıl Fen Lisesi öğrencilerinden
Liseler Arası Tiyatro Günleri, Elif Demir tarafından derlenip yönetilen ve Akdeniz 75. Yıl Fen Lisesi öğrencileri tarafından sahnelenen 1453 Kostantiniyye adlı oyun ile açılışını yaptı. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için yaptığı hazırlıkları ve bu fethi önlemek için entrikalar çeviren Bizans soylusu YannisAleksandros’un hikâyesini konu alan oyun, seyirciler tarafından beğeniyle izlendi. Gençlerin çoğunlukta olduğu davetliler tarafından ilgiyle izlenen oyun, büyük beğeni topladı. Oyun sonunda emeği geçenlere ve oyunculara protokol üyeleri tarafından plaketverildi.
10 gün sürecek etkinlikte, 3 Mayıs saat 11.00’de Akdeniz Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Sınavsız Hayat Sahası”, yine 3 Mayıs saat 20.00’de Toroslar Cemile Hamdi Ongun Mesleki ve Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Boyacı”, 4 Mayıs saat 20.00’de Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından Şenlik Çıkmazı, 5 Mayıs saat 20.00’de Yenişehir Mahmut Arslan Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından “Yedi Kocalı Hürmüz”, 6 Mayıs saat 20.00’de Anamur Şehit İbrahim Armut Fen Lisesi öğrencileri “Deli Bayramı”, 7 Mayıs saat 20.00’de Toroslar H. Okan Merzeci Anadolu Lisesi “İç Ses”, 8 Mayıs saat 20.00’de Toroslar M. Serttaş Anadolu Lisesi “Tersine Dünya”, 9 Mayıs saat 20.00’de Yenişehir M. Adnan Özçelik Anadolu Lisesi öğrencileri “Televizyon Cumhuriyeti”, 10 Mayıs saat 13.30’da Mezitli Özel Mersin Şifa Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri “Ah Şu Gençler”, saat 20.00’de Yenişehir Yahya Akel Fen Lisesi öğrencileri “Başarımı Karılarıma Borçluyum” 11 Mayıs saat 13.30’da Akdeniz Çamlıbel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri “Sınavsız Hava Sahası” adlı oyunu sahneleyecek.

Tiyatro günlerinin son gününde gerçekleştirilecek olan ödül töreninde ise oyunları ile dereceye giren okullar ödüllendirilecek.