ÖZELBAHŞİŞ’TE YAPILAN GÜREŞLERDE İBRAHİM BÖLÜKBAŞI BAŞPEHLİVAN OLDU.


Tarsus Belediyesi’nin, Özelbahşiş Mahallesi’nde düzenlediği güreş müsabakalarında, Tarihe Geçen Türk sporcu olarak tanınan İbrahim Bölükbaşı başpehlivan oldu.
Özelbahşiş İlköğretim Okulu Bahçesinde düzenlenen müsabakaları Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, MHP İlçe Başkanı Ertuğrul Bodur, Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer,  oda ve dernek başkanları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve güreş severler izledi.
Güreşlerde konuşan Belediye başkanı Şevket Can, ata sporu güreşi yaşatacaklarını söyledi.
Başkan Can, “23 senedir Tarsus’ta Hıdırellez etkinlikleri düzenliyoruz. Bu sene biraz farkındalık yapalım dedik ve bu güreş müsabakasını Yenice’den başlattık.  Özelbahşiş Mahallemizde devam ettirdik, finalini de Tarsus’ta yapacağız.  Güreş hepinizin bildiği gibi ata sporumuz, aziz Türk miletinin gücünü dünyaya gösteren bir spor dalıdır. Bütün sporcularımıza Allah güç, kuvvet versin. Başarılar diliyorum. Tarsus’umuzda 330 bin insanımızın huzur içerisinde yaşamalarının gayretini güdüyoruz. Kapanan 129 köyümüzde, kapanan 5 beldemizde, 45 mahallemizde dini, dili, ırkı, milleti, memleketi, partisi ne olursa olsun bizler Allah rızası için çalışıyoruz. Allah rızası içinde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, ise 23 yıl önce Tarsus’ta başlattıkları Hıdırellez etkinliklerinin bugüne devam ettirilmesinden dolayı mutlu olduklarını, güreşe sahip çıkan Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’a teşekkür etti.
433 güreşçinin mücadele ettiği güreşlerde tarihe geçen Türk olarak geçen İbrahim Bölükbaşı, rakibi Salim Ercan’ı yenerek başpehlivan oldu.
Olimpiyatlarda görme engeline rağmen mindere çıkan milli güreşçi İbrahim Bölükbaşı,  2016 Paralimpik Oyunları’nda judoda madalya mücadelesi vererek dünya spor tarihine geçti.

İbrahim Bölükbaşı, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Serbest Güreş Milli Takımı’nda 96 kiloda mindere çıktı. Londra’da 5. olan, ancak 21 Ağustos tarihinde Rio’da ilk turda elenen Bölükbaşı bu kez, 10 Eylül 2016’da Paralimpik Oyunları’nda judoda ‘B3 az görenler’ kategorisinde açık sıklette tatamiye çıktı. Judoda ilk maçını kazanıp, ikinci maçını kaybederek ikinci turda elenen Bölükbaşı, böylece hem Olimpiyat hem de Paralimpik Oyunları’nda mücadele veren tarihteki 13 sporcu arasına giren ilk Türk sporcusu oldu. Bölükbaşı, engelli atlet Oscar Pistorius ve engelli yüzücü Natalie du Toit’ten sonra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nda aynı yıl mücadele veren tarihteki üçüncü sporcu olurken, aynı yıl iki ayrı branşta yarışan tarihteki ilk sporcu unvanını elde etti.