ZABITA EKİPLERİ, KOKUYA NEDEN OLAN YERLERDE İNCELEME YAPTI


Tarsus Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Zabıta Müdürlüğü, Çevre Koruma ve Kontrol ekipleri, son günlerde ilçede artan kokular üzerine inceleme başlattı.
Ekipler, artan koku şikayetlerine istinaden Bağlar, Ergenekon, Şehitlertepesi ve Altaylılar Mahallesi çevresinde yapılan denetimlerde şehir merkezi ve mahalle içlerinde  herhangi bir çevre kirliliği ve  koku yapıcı atık unsuruna rastlanmadı.
Konuyla ilgili  yapılan denetimlerde bölgemizin tarım alanlarına yakın olması ve yaz aylarında hava sıcaklığı ile birlikte rüzgarın etkisiyle tarım alanlarına dökülen hayvansal gübrelerden kaynaklı kokunun oluştuğu tespit edildi.
 Koku emisyonlarına ilişkin şikayetlere istinaden, “Koku Oluşturan Emisyonların Kontrolü Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yapılan denetimlerde koku oluşturabilecek noktalar tespit edilerek, bu noktalarda inceleme yapıldı.
Başta şehri merkezi dışında kalan küçük baş hayvan çiftlikleri çevresi ve tarım alanları olmak üzere organik gübrelerden kaynaklı mevcut atıkların düzgün depolanması konusunda ilgili şahıslara yasal uyarı yapıldı. 

Şehir merkezine yakın mesafedeki hayvancılıkla uğraşan mahallelerde hayvan barınakları ve tarım alanları inceleyen ekipler, koku oluşturabilecek kaynakların vatandaşların rahatsız edecek seviyeye ulaşmaması için  hayvansal gübrelerin kaldırılması konusunda  uyarıldı.