3 MİLYON 642 BİN İŞSİZİMİZ VAR


Türkiye İstatistik Kurumu’nun İşgücü İstatistiklerine göre işsizlik oranı Mart döneminde beklentilerin altında gelerek yüzde 11,7 olarak gerçekleşmiştir. Şubat döneminde yüzde 12,6 olan işsizlik oranı neredeyse 1 puana yakın azalmıştır. Böylece bir önceki dönemde 4 milyona yaklaşan işsiz sayısı 3 milyon 642 bine kadar gerilemiştir.
 Ekonomiye yönelik alınan önlemler ve atılam  adımlar ile işsizlik önümüzdeki dönemlerde de azalışını sürdürecektir. Milli İstihdam Seferberliği’nin bundan sonraki dönemde yapacağı katkı bu konuda iyileşmeyi hızlandıracaktır. Mevcut durumda devam eden ve 2017 yılında uygulamaya konulan yeni istihdam teşviklerinin etkisiyle önümüzdeki dönemde istihdam oranında da artışların gerçekleşmesi ve bununla birlikte işsizlik oranlarının aşağıya çekilmesi beklenmektedir.
 Bir önceki yılın aynı dönemine göre işgücüne katılım oranı 0,9 puan artmış, aynı dönemde 496 bin kişilik ilave istihdam oluşturulmuştur.
 Özellikle kadınlarda işgücüne katılım oranındaki (1,3 puan) güçlü artış eğiliminin sürdüğü görülmektedir.
 Diğer taraftan mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranında Ocak 2017 döneminden başlayarak üç dönem üst üste düşüş gözlenmiştir.
 Uzun süredir durağan bir seyir izleyen sanayi istihdamında Mart 2017 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 1’lik bir artış gözlenmektedir. Sanayi sektöründe istihdam bir önceki yılın aynı dönemine göre 51 bin kişi artmıştır. Öte yandan, hizmetler sektöründe (inşaat dâhil) 453 bin kişilik istihdam artışı kaydedilmiştir. 2017 Mart döneminde genç işsizlik oranı bir önceki döneme göre 1,9 puan düşmüştür.
Ekonomide 2017 yılında gelen veriler durumun beklenenden de iyiye gittiğini göstermektedir. Özellikle yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüksek büyüme oranı yıl boyunca devam edecektir. Hatta hedefimiz olan yüzde 4,4’lük büyüme rakamının üzerine çıkacağız. Büyümenin istihdama olumlu yansıdığını ve işsizlik oranının daha da aşağılara indiğini hep birlikte göreceğiz.