TÜRK DOKTOR İTALYA’DA GELİŞTİRDİĞİ TEKNİKLERİ ANLATTI


Mersin’in Tarsus ilçesindeki Medical Park Hastanesi’nde görev yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt, bağırsak ve yemek borusu hastalıklarının tedavisinde uyguladığı iki tekniği, İtalya’da davet edildiği toplantıda, dünyanın dört bir yanından gelen meslektaşlarına tanıttı. İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 11’inci Dünya Gastroenteroloji Toplantısı’nda, Dr. Bozkurt’un sunum ve poster yayınıyla tanıttığı teknikler gastroenteroloji uzmanlarından büyük ilgi gördü.
PROF. DR. THIEL YÖNETTİ
ABD’deki Rush Üniversitesi’nin Gastroenteroloji Bölümü Başkanı olan dünyaca ünlü akademisyen Prof. Dr. David Van Thiel’in yönettiği etkinliğe, Japonya, Almanya, ABD, Çin, Rusya, İtalya, Hindistan ve Endonezya’dan 65 gastroenteroloji uzmanı katılırken, 20 doktor ve akademisyen sunum yaptı. Medical Park Tarsus Hastanesi’nde görev yapan Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt da yemek borusundaki kanamada kullandığı ‘argon plazma koagulasyon’ (yakma) tekniği ve bağırsaktaki enfeksiyona uyguladığı ‘kolonoskopiyle antibiyotik sıkılması’ yöntemi sunum ve poster yayınıyla anlattı. Toplantıya katılan doktorlar, Bozkurt’un uyguladığı tekniklerin ayrıntıları hakkında sorular sordu.
LİTERATÜRDE OLMAYAN TEKNİKLER
Uzm. Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt, yakma tekniğini 2012 yılında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi’nde uygulamıştı. Dr. Bozkurt, yemek borusundaki bir damarda kanama olan 40 yaşındaki hastayı, normalde tümörlerde kullanılan ‘argon plazma koagulasyon’ (yakma) tekniğiyle tedavi etmişti. Dr. Bozkurt, ‘kolonoskopiyle antibiyotik sıkılması’ yöntemini ise şu anda görev yaptığı Medical Park Tarsus Hastanesi’nde, geçtiğimiz Ocak ayında uyguladı. Dr. Bozkurt, ‘psödomembronözenterekolitenfeksiyon’ teşhisi koyduğu 6 yaşındaki Berat Şenkal’ın kalın bağırsağındaki iltihaplı bölgeye, kolonoskopinin içindeki kanaldan enjektörle antibiyotik sıkmıştı.
GURUR VERİCİYDİ

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Sancar Bozkurt, gastroenteroloji alanında önemli bir organizasyon olan böyle bir etkinliğe davet edilmekten mutlu olduğunu söyledi. Dünyanın değişik yerlerinden gelen meslektaşlarına, bir Türk doktor olarak kendi tekniklerini anlatmanın gurur verici olduğunu kaydeden Dr. Bozkurt, tıp dünyasına katkı koymak için çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.