MESKİ, İÇMESUYU KULLANIMI İLE İLGİLİ UYARILARDA BULUNDU


Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) içmesuyunun kaçak kullanımı ve sulamada kullanılmasının su kesintilerine sebep olması nedeniyle vatandaşları uyardı.
Mersin merkez ve tüm ilçelerin yanı sıra kırsal kesimlerde gerçekleştirdiği alt yapı projeleri ile adeta ilçeleri şantiyeye çeviren MESKİ, vatandaşların sağlıklı ve kesintisiz içmesuyuna ulaşmasını sağlıyor.
KAÇAK SU KULLANIMININ BEDELİ AĞIR
Ekiplerimiz kaçak ve usulsüz su kullananlara karşı etkin ve sistemli bir çalışma içerisindedir ve kaçak su ile mücadelesine aralıksız devam etmektedir.  Kaçak su kullananların tespiti halinde gerekli adli işlemler yapılarak para cezaları da uygulanmaktadır. Duyarlı vatandaşlarımızın kaçak su kullanımı ile alakalı MESKİ ALO 185 hattına ve Genel Müdürlüğümüzün 0 324 337 08 41 - 45 nolu telefonlarına bildirmesi de gerekmektedir.
MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “ Vatandaşlarımıza kaliteli ve kesintisiz içme suyu sağlama konusunda çalışmalarımız aralıksız olarak devam etmektedir. Mersin genelinde yaşanan hava şartları sebebiyle enerji hatlarında arızalar yaşanabilmektedir. Bu nedenle içmesuyu dağıtım tesislerimize enerji gelememekte ve Mersin'in bazı bölgelerine içme suyu ulaşması noktasında zaman zaman kesintiler yaşanabilmektedir. İlgili kurumca enerji arızalarının giderilip tesislerimize yeniden enerji verilmesiyle tesislerimiz normal çalışma sistemine devam etmektedir. Tesislerimizin enerji kesintilerinden etkilenmemesi için merkez ilçe (Toroslar, Akdeniz, Yenişehir, Mezitli) ilçeleri için  12 adet, Silifke İlçesi için 13 adet, Erdemli ilçesi için  16 adet, Aydıncık İlçesi için  2 adet, Çamlıyayla İlçesi için 4 adet,  Tarsus ilçesi için 1 adet olmak  toplam 48 adet yeni jeneratörler alınmış olup devreye alma ve kabul işlemleri devam etmektedir.”  denildi.
İÇMESUYU İLE SULAMA YAPILMASI SU KESİNTİLERİNE SEBEP OLUYOR
 MESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “ Mersin Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde yaptığımız çalışmalarla yerleşim yerlerinin içmesuyu ihtiyacı karşılanmış olmasına rağmen içmesuyunun amacı dışında sulamada kullanılması, su sarfiyatının artarak suyun yetersiz kalmasına ve vatandaşlarımızın mağduriyetine sebep olabilmektedir. Özellikle yaz aylarında meydana gelen bu durum karşında vatandaşlarımızın içmesuyu ile sulama yapmamaları kendi menfaatleri açısından büyük önem arz etmektedir.” denildi.

Açıklamada, “ İçmesuyunun kaçak olarak ve amacı dışında sulamada kullanılması bazı yerleşim yerlerinde su kesintilerine sebep olmaktadır. Özellikle kırsal mahallelerimizdeki vatandaşlarımızın bahçe sulamaları konusunda çok hassas davranmaları gerekmektedir. Tüm vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmalarını beklemekteyiz.” ifadelerine yer verildi.