BAKİ ŞİMŞEK” KÖYLÜYE, ELEKTRİĞİ, SUYU BEDAVA VERİN”


MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek TBMM Kurulunda yapmış olduğu konuşmada; her geçen yıl azalan köy nüfusunun artması ve köyde yaşamayı cazip hale getirebilmek için  köyde ve beldede yaşayan vatandaşlardan  su  ve elektrik parasının alınmaması gerektiğini söyledi. ŞİMŞEK “2019 itibarıyla köyde yaşayan insanlardan emlak vergisi ve çöp vergisi de alındığı zaman köyde yaşamakla şehirde yaşamak aynı olacak ve köyden kente göç yoğun bir şekilde devam edecek. Hükümetin bu konuda düzenleme yapmasını istiyoruz. “dedi.
          ELEKTRİK KESİNTİLERİNE ÇÖZÜM BULUN
 Mersin’de elektrik kesintilerinin artık vatandaşları canından bezdirdiğini; Enerjisa'ya gerekli desteğin verilerek elektrik sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyleyen ŞİMŞEK “Kış mevsimine henüz yeni giriyoruz ama elektrik kesintileri vatandaşları canından bezdiriyor. Bugün Mersin'in birçok ilçesinde on saat, on iki saat elektrik kesintisi oldu. Şu anda yüzlerce insan bize mesaj atıyor "Beşiktaş maçını izleyeceğiz, elektrik yok." diyorlar. Allah aşkına, TEDAŞ ne iş yapıyor? TEDAŞ müdürünü aradığımız zaman "Efendim, kırk yıldır yatırım yapılmamış, şimdi biz yatırım yapacağız, bakım yapacağız, trafo koyacağız." diyor. Allah aşkına, bu kırk yılın on beş yılı size ait. AK PARTİ'nin amblemi ampul. "Ülkeyi aydınlatacağız, dünyayı aydınlatacağız." diyorsunuz ama insanların evlerindeki bir lambayı yakacak kadar bile elektrik yok. Enerjisa'ya gerekli desteğin verilerek elektrik sorununun bir an önce kökten çözülmesi gerekiyor.”dedi.
                  AKARYAKIT KAÇAKÇILIĞINA SON VERİN
      Akaryakıt sektörünün kaçakçıların elinde olduğunu; kaçakçılığın artık gemilerle hatta petrol boru hatlarıyla yapıldığını, Türkiye'de ana dağıtım firma sayısının 100'e ulaştığını ancak hiçbir ana dağıtım firmasının deposunda otomasyon sistemi olmadığını belirten ŞİMŞEK konuşmasını şöyle sürdürdü. “ Sayın Bakan size sesleniyorum, bunu kurmamanızın acaba bir sebebi var mı? Bu akaryakıt firmalarının bir ayrıcalığı mı var? 100'e yakın akaryakıt firmasının deposunda, maalesef, otomasyon sistemi yok. Kaçakçılığı akaryakıt ana dağıtım firmaları yapıyor. Şu anda irsaliyeyle çıkış yapıyorlar, fatura kesme yok, yedi gün sonra faturalandıracaklar. Eğer yolda bir çevirme yoksa, maliyeciye yakalanmamışsa götürüyor dışarıdan herhangi bir yere bu satışı yapıyor, aynı irsaliyeyle yarın başka birisine de akaryakıt satıyor. Buradan bunu dile getirmemize rağmen, maalesef, bununla ilgili geçtiğimiz yıl içerisinde bir önlem almadınız. “ dedi.
    MERSİN SULAR SELLER ALTINDA, GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALIN

Orman Bakanına çağrı yapan Şimşek Mersin’in çığlığını artık duyun, Mersin’i kaderiyle başbaşa bırakmayın dedi. Şimşek “Geçtiğimiz hafta sonu Mersin yine kaderiyle baş başa kaldı. Her dönem söylediğimiz, arkası dağ, önü deniz olan bir kent, yağan ilk yağmurla beraber yine seller altında kaldı. Mersin'in içerisinden on üç tane dere geçiyor ve bu derelerin tamamının mülkiyeti Maliye Bakanlığına ait.
En azından büyükşehir belediye sınırı ve belediye sınırı içerisinde kalan derelerin tahsisinin Bakanlık tarafından belediyelere devredilmesini istiyoruz. Bu, çok önemli bir konu. Belediye, buranın, derenin ıslahını yapacak ya da iyileştirmesini yapacak; talepte bulunsa aylarca, yıllarca bürokrasiyle uğraşıyor. Orman Bakanına geçtiğimiz yıl sel baskınından sonra da buradan seslenmiştik, kendisi de buradaydı. "Bu dereleri ıslah edelim, Mersin'i yine sel basacak." dedik ama maalesef Orman Bakanı bir tane çivi çakmadı, 3 tane motopomp gönderdi, "Bu akan suları tahliye ettik." dedi, "Gerekli yatırımları yaptık." dedi. Sadece Mersin'in içerisinden geçecek derelere yapılacak yatırım miktarı 2 milyar. Bu dosya Sayın Cumhurbaşkanına sunuldu. Hükûmetin bununla ilgili gerekli desteği vermesini istiyoruz. “dedi.