PARMAK BEBEKLER BULUŞTU


Park Tarsus Hastanesi’nde 17 Kasım Dünya Prematüre Günü kapsamında, hastanede prematüre olarak dünyaya gelen bebekler ve ailelerinin bir araya geldiği etkinlik düzenlendi. Doğduklarında 800-1.500 gram ağırlığında olan, çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele ederek hayata tutunan bebekleri büyümüş olarak karşılarında gören doktorlar ve hemşireler duygusal anlar yaşadı. Etkinliğe katılanlar arasında 3 günlükken kalbi duran ve kalp masajıyla kurtulan Alya bebekle ağır beslenme ve karaciğer sorunlarını atlatan İnci Beril bebek de vardı.

MOR PASTA KESTİLER
Hastanenin 7’nci katında düzenlenen etkinliğe 20 bebek ve aileleri ile Genel Müdür Ahmet Egin, Genel Müdür Yardımcısı Yasemin Halefoğlu, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, Başhemşire Asuman Yaşar Taş, hemşireler ve çalışanlar katıldı. Etkinliğe katılan bebekler ve aileler, Dünya Prematüre Günü için özel olarak yaptırılan mor renkli pastayı kesti. Törende, tedavilerinde görev aldığı miniklerle yakından ilgilenen Uzm. Dr. Ali Tunç, prematüre bebeklerin özel ilgiye ihtiyaç duyduğunu, aylar sonra onları büyümüş görmekten çok mutlu olduğunu söyledi.

3 GÜNLÜKKEN KALBİ DURMUŞTU
Etkinlikte en çok ilgi gören bebeklerden biri, 7,5 aylıkken 1.550 gram olarak dünyaya gelen ve küvezdeki 3’üncü gününde kalbi duran Alya Dönmez oldu. Şimdi 8,5 aylık ve 8,5 kilo olan Alya bebeğin yaşadıklarını anlatan Uzm. Dr. Ali Tunç, “Alya’nın aslında bir de tek yumurta ikizi vardı. Ancak kafatası yoktu ve doğumdan sonra sadece birkaç saniye yaşadı. Alya’nın da kalbinin etrafı zırh şeklinde havayla sarılmıştı. 3 günlükken kalbi durdu. Hemen kalp masajı yaptık ve kalbini çalıştırdık. Bir süre küvezde kaldıktan sonra taburcu ettik” dedi.

İNCİ BERİL’İN MÜCADELESİ

Hikayesiyle dikkat çeken bebeklerden başkası ise şu anda 6 aylık olan İnci Beril Kaya bebek oldu. 7 aylık ve 1.500 gram olarak dünyaya gelen İnci Beril bebek, küvezde kaldığı süre boyunca karaciğer, enzim ve sarılık problemleri için tedavi gördü. İnek sütü proteininden arındırılmış hidrolize mamayla beslendi. Minik bebeğe bu süreçte bir kez de karaciğer biyopsisi yapıldı, MR kolonjiyografi çekildi. İnci Beril Bebek, 58 gün küvezde kaldıktan sonra taburcu edildi. Şu anda 6.300 gram olan İnci Beril’in annesi Reva Kaya, “Çok zor bir dönemdi ama kızım hayata tutunmayı başardı” dedi.