EĞİTİM SEN TARSUS ŞUBESİ ÖĞRETMENLERE YÖNELİK SALDIRIYI KINADI


“ŞİDDETE HAYIR! ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKMAK GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAKTIR!”
Türk Eğitim Sen Tarsus Şubesi son zamanlarda Öğretmenlere yönelik artan şiddete dair dün bir basın açıklaması yaptı. Yarenlik alanında toplanan Türk Eğitim Sen üyeleri öğretmenlere yapılan saldırıları kınarken Tarsus Şube başkanı Yaşar Yılmaz ise “Öğretmenlere sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır” dedi.
Yılmaz daha sonra şu açıklamayı yaptı:“Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Önceki gün İzmir Ödemiş’te Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürüldü. Ayhan Kökmen öğretmenimize yüce Allah’tan rahmet, yakınlarına ve eğitim camiamıza sabır ve başsağlığı temenni ediyoruz.
Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yek vücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz. Öğretmene uygulanan şiddet olayları vuku bulduğunda, sorumluluk makamlarını işgal edenlerin de kınama mesajlarını tabii ki olumlu buluyoruz. Ancak, yetki sahibi olanların, sadece kınamakla yetinmesini bir zafiyet olarak gördüğümüzü ve kendilerinden daha somut adımlar atmalarını da beklediğimizin bilinmesini istiyoruz. Unutmayalım; öğretmen sahip çıkmak geleceğimize sahip çıkmaktır.”

Konuşmalardan sonra Öğretmenler ve eğitim emekçileri sessizce dağıldı.