ŞİMŞEK : BELEDİYELER, KİT’LER VE ÖZEL İDARELERDE ÇALIŞAN TAŞERON İŞÇİLERE DE KADRO VERİN


MHP Mersin Milletvekili Baki ŞİMŞEK; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde taşeron yasasını  eleştirerek;  belediyelerde çalışan işçilere de kadro verilmesi gerektiğini söyledi. Şimşek şu açıklamalarda bulundu. “Yine, belediyelerimizi ilgilendiren en önemli konulardan bir tanesi de taşeron yasası. Taşeron yasasıyla birlikte, kamuda çalışan 400 binin üzerinde işçi kadroya alınacak. Belediyeler, KİT'ler ve özel idarelerde çalışanlar bu kapsamın dışında tutuldu. Bu  durum belediye çalışanlarını son derece üzdü. Taşeron yasası önümüzdeki haftalarda Meclise gelecek. Gelin, hep birlikte bu olayı kökünden çözelim. Şimdi, yasayı çıkardık, yasa çıktıktan bir hafta on gün sonra -mevcut hâliyle çıkarsa- belediyede çalışan işçilerden 50'si, 100'ü emekli oldu, yeni işçi alacağız, belediye ne yapacak? Size soruyorum. Bu işe giren işçi neye göre alınacak? Hangi haklardan faydalanacaklar? Burada konulacak olan tarih şu anda 5 Aralık olarak düşünülüyor. 5 Aralıktan sonra işe girecek olan işçilerin konumu ne olacak? Onun için, bu yasayı çıkarırken günübirlik bir çözüm aramayalım. Düzgün bir yasa çıkaralım ve kamuda işe girenler belli bir süre sonra tıpkı devlet memurlarında, 657'de olduğu gibi bir deneme süresi, idarenin bunun asaletini onaylama süresi olsun, daha sonra da hepsi tek bir kalemde devletin kadrolu işçisi olsun, bunları ayrıştırıp her bir kuruma farklı bir gözle bakmayalım.”  dedi.
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE YASASINI DÜZENLEYİN
Büyükşehir belediyelerinin ve ilçe belediyelerin uygulamadan kaynaklanan sıkıntılara çözüm bulamadığını bu yüzden yasadan kaynaklanan mağduriyetlerin biran önce gündeme getirilmesini ve Büyükşehir yasasının düzenlenmesi gerektiğini söyleyen Şimşek konuyla ilgili şunları söyledi. Baki Şimşek “ Şimdi, düşünün bir büyükşehir belediyesini, kente 350-400 kilometre uzaklıkta bir köydeki cenazenin defin işleminden sorumlu olacak. Bazı günler, yaşıyoruz, köyden bir vatandaş arıyor, diyor ki: "Mezar kazacağız, belediyenin kepçesi yok." belediyeyi arıyoruz. Tabii, 350-400 kilometredeki bir büyükşehir belediyesi köydeki mezarlıktan sorumlu. Bu tip yetkilerin ilçe belediyesine devredilmesi gerekir.İlçe belediyeleri, maalesef yeni çıkan yasayla bir müdürlük düzeyine düşmüştür. Büyükşehir belediye başkanlığına bağlı  fen işlerinin ya da yol asfalt daire başkanlığının bütçesi birçok ilçe belediyesinin bütçesinden daha fazladır. İlçe belediyeleri, çöp toplamak, emlak vergisi toplamak dışında hizmet üretememektedir çünkü bütçe yoktur. Bu yüzden Büyükşehir Belediyesi Yasası'nın mutlaka bütçeden sonra gündeme alınmasını istiyoruz.
    Belediye başkanlarının özlük haklarının tekrar düzenlemesi gerektiğini belirten Şimşek;Birçok üst düzey bürokrat yeşil pasaporttan, VIP hizmetinden ve emeklilik haklarından çok farklı şekilde istifade ediyorlar ama maalesef 300-400 bin nüfuslu kentleri yönetenler, milyonluk kentleri yöneten belediye başkanları bu hizmetlerin birçoğundan faydalanamıyorlar. Bunlarla ilgili de, yine belediye başkanlığından gelen bir Çevre Şehircilik Bakanı olarak belediye başkanlarımızın hakkını, hukukunu savunmanızı bekliyoruz.”dedi