“LAİKLİK, ÖZGÜRLÜKLERİN GÜVENCESİDİR” - Tarsus Haber, Tarsus Kent Gazetesi, Tarsus Haberleri

Tarsus Hava Durumu

MERSIN

Son Dakika:

Home Top Ad

REKLAM ALANI

Post Top Ad

Reklam Alanı

5 Şubat 2018

“LAİKLİK, ÖZGÜRLÜKLERİN GÜVENCESİDİR”


Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil AKTAY, ümmetçilikten ulusçuluğa, kulluktan yurttaşlığa, bağnazlıktan çağdaşlığa geçişin simgesi olan laiklik ilkesinin kabulünün yıldönümünde; “Laiklik ilkesi,  din ve vicdan, düşünce ve ifade özgürlüklerinin güvencesidir” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Adil AKTAY Laiklik ilkesinin Anayasaya girişinin 81. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada Cumhuriyet devriminin başarılarının ardında, çağdaşlığın temeli olan laiklik ilkesinin olduğunu söyledi.

Laiklik ilkesinin,  din ve vicdan, düşünce ve ifade özgürlüklerinin güvencesi olduğunu vurgulayan AKTAY, açıklamasında şunları dile getirdi:
“Laiklik, herkesin dini inançlarını özgürce yaşamasının güvence altına alındığı bir düzeni ifade eder. Bu nedenle, laik bir ülkede, sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuksal temel düzenin din kurallarına dayandırılması kabul edilemez.

Ne yazık ki; Cumhuriyet devriminin temel ilkeleri arasında en çok laiklik ilkesinin kazanım ve değerlerine saldırılmaktadır. Hedef tahtasının en başında da bilimsel ve laik eğitim öğretim sistemimiz bulunmaktadır. AKP iktidarı 16 yıldır, Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan ‘millî eğitimde laiklik esastır’ hükmünü ihlal etmektedir. Müfredatlar, sivil toplum maskesi takınmış cemaat ve tarikatların önerileri doğrultusunda hazırlanmaktadır. ‘Değerler eğitimi’ altında okullarda şeriat propagandası yapılmakta, ‘şeriat yeminleri’ ile beyinler yıkanmaktadır. 


Ümmetçilikten ulusçuluğa, kulluktan yurttaşlığa, bağnazlıktan çağdaşlığa geçişimizin simgesi olan laiklik ilk kez 5 Şubat 1937'de yapılan değişiklikle anayasada yer bulmuş ve devletin temel nitelikleri arasında sayılmıştır.  Bu çok değerli adımın 81’inci yıldönümünde, herkesi laiklik ilkesi etrafında güç birliği oluşturmaya davet ediyorum.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Post Bottom Ad

Reklam Alanı

Pages