BÖLGEMİZDEKİ İLK KARA İNCİR HASADI BAĞLARBAŞI’NDA BAŞLADI


Mersin’in Akdeniz İlçesine  bağlı  Bağlarbaşı Mahallesinde ilk incir hasadının  yapılaması nedeniyle etkinlik düzenlendi.  
Bağlarbaşı mahallesinde yapılan etkinliğe  Akdeniz Kaymakamı Muhittin Pamuk, İl Müdür Yardımcısı Savaş erkut, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü  Barış Kılınç, İlçe Müdürümüz Mehmet Dinçer Göçmen, İlçe protokolü, Çukurova Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümünden Prof. Dr. Ayzin Küden, çevre mahalle muhtarları, İl-İlçe teknik personeli ve çiftçiler katıldı.
Törende bir konuşma yapan İlçe Kaymakamı Muhittin Pamuk; " Ülkemizin ilk incir hasadını İlçemizde yapmanın gururunu yaşıyoruz. Bağlarbaşı Mahallemizde 400 dekar alanda yetiştirilen kara inciri,  çiftçimizle el ele vererek ürünlerimizin kalitesini yükselterek, kooperatifleştirmeye daha fazla önem vererek ürünlerimizin katma değerini arttırmalıyız. Ürünlerimizi özellikle yurtdışında markalaştırmak için çeşitli festivaller düzenleyerek ihracata yönelik üretim gerçekleştirmeliyiz. Kara incirin önemini İlimize ve Ülkemize tanıtmayı hedefliyoruz." şeklinde konuştu.
Çukurova Üniversitesi  Ziraat Fakültesi  Bahçe Bilimleri  Fakültesinden  Prof. Dr. Ayzin Küden de yaptığı konuşmada; "Bahçenin büyüklüğüne göre döllenmenin daha iyi olması için 1-2 adet erkek incir ağacı dikilmelidir. Bölge İklimi incir yetiştiriciliği için son derece uygun şartlar barındırıyor. Buradaki üretimi artırmak için çiftçimizi bilgilendirmeliyiz." dedi.
Konuşmaların ardından kara incir ile yapılan dondurma misafirlere ikram edildi. Daha sonra  ise kara incir bahçeleri gezilerek program sonlandırıldı.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar