MOLLA KERİM VE KUVA-Yİ MİLLİYE ŞEHİTLERİ ANILDITarsus Belediyesi tarafından düzenlenen  programda, Çeliktaş müfrezesi Komutanı Molla Kerim ve Kuva-yi Milliye şehitleri anıldı.
Tarsus’un kurtuluşunda en ön safta yer alan şehit Molla Kerim ve silah arkadaşları, Yarenlik alanında düzenlenen törenle anıldı. Etkinliğe Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, İlçe Emniyet Müdürü Halis Ünal, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rasim Yuvarlakoğlu, Kuvayi Milliye Derneği üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Erhan Okyay, Dr.Füsun Kaleli, Av. Ünzile Kuru ve Serap Kurtcu ile çok sayıda vatandaş katıldı. Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Bu ülkenin kolay kurulmadığını belirten Başkan Dr. Haluk Bozdoğan; “Bu ülke kurulurken acı vardı, gözyaşı vardı, kan vardı. Bütün mazlum ülkelere örnek olan büyük bir destandı Kurtuluş Savaşımız.
Bununla ilgili de özellikle Atatürkün kurtuluş bayrağını Sivas Kongresindeki temsili heyeti Tarsus’ta 9 tane müfreze seçmişti. Bu müfrezelerden bir tanesi de Sinan Tekelioğlunun atadığı Molla Kerim Çeliktaş;tı ve onu Tarsusun komutanı yaptı. Molla Kerim, cesur, vatanı için ölümün üzerine giden, güçlü ve aynı zamanda iyiliksever bir insandı. Lakabını uzun süre Fettah olarak kullandı. Yol açan anlamına gelen Fettah ismini kullandı. Pozantı'nın kurtuluşundan Kavaklı Hanın zaferinde Çağdan ve
Belemedikteki kuşatmalardaki en etkili isimdi. Pozantının kurtuluşundan sonra geriye gelirken Tarsusta Fransızlar milis kuvvetler tarafından ablukaya alınmıştı. Bu ablukadan bir türlü çıkamıyorlardı. Mersin’den istedikleri destek gelmiyordu ama Adanadan gelen 2000 kişilik Fransız gidişte tüm köyleri ve insanları yakıp yıkmıştı. Bunlar geldiğinde yerli işbirlikçileriyle birlikte o kadarfazla direnmesine, o kadar fazla savaşmasına rağmen Molla Kerimi esir ettiler ve Bac Köprüsünde
arkadaşlarıyla birlikte şehit ettiler. 14 Ekim 1954 yılında Demirtaşta açılan okula Kerim Çeliktaş ismi verildi ve bir mahalleye Şehit Kerim ismi verildi. Kurtuluş Savaşımızın bu kahramanına ve vatanı uğrana canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun, mekânları cennet olsun.” dedi.
Konuşmalarının ardından Nazım Hikmet’in şiirlerini seslendiren Turan Alıcı Kültür Sanat Merkezi Topluluğu Kurtuluş Destanı ile ilgili müzik dinletisi sundu.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar