TARSUS BEYAZI ÜZÜM ÇEŞİDİNİN TANELEME SORUNU ÇÖZÜLDÜTarsus Beyazı Üzüm çeşidinin taneleme sorunu çözüldü. Çalışmaları yerinde inceleyen Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Erhan Okyay, '' üzümün rengi, kokusu ve tadıyla oynanmadan dayanaklığının artırıldığını ifade etti.
Tarsus Belediyesi, Ticaret Odası, Ticaret Borsası ve Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün ortak çalışmaları sonucu  Tarsus Beyazı üzümün taneleme sorunu çözüldü.Projenin dördüncü yılı tamamlanırken, Tarsus Beyazı üzümün Mutasyon ıslahı yoluyla sap güçlendirmesi yapıldı.
Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Ali Erhan Okyay, Tarsus Beyazı'nın dünya markası yolunda ilerlediğini ifade ederek, çalışmaları yerinde inceledi. Projenin 5 yıllık olduğunu söyleyen Okyay, ''Gelecek yıl projenin süresi tamamlanıyor. Daha sonra projenin 2. Aşamasına geçilecek. Üzümün, rengi, kokusu ve tadıyla oynamadan dayanaklığı artırıldı. Bu çalışmayla birlikte Tarsus Beyazı Üzüm çeşidinin pazar payını ve ihracatı artırmayı hedefliyoruz. Böylelikle hem üreticimiz  hem de bağcılık sektörüne daha fazla kazanç getirecektir. Bunun yanı sıra erkenci çeşit olarak da verimlilik alacağımıza inandığımız Tarsus Beyazı üzümümüzün  örtü altı uygulamaları için  pilot bölge seçerek, önümüzdeki sezon  çalışmalara  başlayacağız. '' dedi.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar