BOZDOĞAN; “CİDDİ BİR KOOPERATİFLEŞME YAPACAĞIZ’Tarsus’ta inciri tanıtmak amacıyla düzenlenen  “İncir Şöleni’ne” binlerce kişi katıldı. Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan; “Ciddi bir kooperatifleşme ile incirin çeşit ve katma değerini artırabiliriz.” dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi, Tarsus Belediyesi  ve Tarsus Ziraat Odası tarafından ortaklaşa düzenlenen İncir Şöleni gerçekleştirildi.
 Şölene, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ayhan Kızıltan, Ziraat Odası Başkanı Veyis Avcı, CHP İlçe Başkanı Ali İlk, Belediye
Başkan Yardımcıları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Program saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Kadelli, Taşobası, Gürlü, Eskişehir, Kurbanlı, Sağlıklı, Aladağ, Yanıkkışla, Koçömerli, Damlama, Çokak, Çavuşlu, Karakütük, Çiftlik, Alibeyli, Kızılçukur, Hacıhamzalı ve Kırıt Mahallelerin yarıştığı şölende incirler tanıtıldı. Açılış konuşmasını yapan Dörtler Mahallesi Muhtarı Bedrettin Kurt, İncir Şöleni’ni düzenleyen belediye başkanlarına ve ziraat odasına bölge halkı adına teşekkür etti. Şölende en iyi incir üreticisi seçilen Celil Köse, Abdurrahman Köse ve Ertuğrul Gazi’ye plaket ve altın verildi. Bunun yanı sıra Ziraat Odası tarafından üretilip, vatandaşlara ikram edilen dikenli incir dondurması ise tam not aldı.
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, kooperatifleşme ile incirin çeşit ve katma değerinin artırabileceğini ifade ederek; “ Evliya Çelebi’nin deyimiyle dağlarından yağ, ovalarından ve bal akan, narıyla, inciriyle, ceviziyle, üzümüyle, pamuğuyla, narenciyesiyle, barajıyla, şelalesiyle ve 10 bin yıllık tarihi ile büyük bir kentimiz Tarsus. Toprağın altı da altın, üstü de altın. İncir festivali anlamlı ancak ben daha fazla incir tatlısının ve çeşidinin artırılmasını önemsiyorum. İnciri, hasadıyla, pazarlamasıyla ödül verebilirsiniz ama ciddi bir kooperatifle, dayanışmayla, üretmeyle ve paylaşmayla katkı değerlerini ortaya koyarsınız.” dedi.
Başarıya, bilgiye, çalışmaya ve liyakata pirim tanıyan sistemin Tarsus Belediyesi’ne getirildiğini dile getiren Başkan Bozdoğan sözlerine şu şekilde sürdürdü; “Burada siyasi baronlara CHP adına taviz vermeyeceğiz, bundan emin olun. Bu şehirde 95 binin üzerinde oy alan bir insan olarak, siyaseti belirleyecek ve konuşacak olanların biz olması gerekir. Özellikle bu kentte, kentsel dönüşümde rant peşinde koşan röntgenci ve ses kaydı yapan insanlara da ödün vermeyeceğiz. Kentsel dönüşümü de halkın lehine olması için elimden gelen tüm çabayı göstereceğim. Ve size söz veriyorum, yeniden bir imar revize planını çıkaracağım. Temsili olarak değil, katılımcı olarak bu kentte hizmet yaptığımızı
herkesin bilmesini istiyorum. Unutmayın Tarsus’ta ekmek hala 75 kuruş, 260 dönüm arsayı
üniversiteye devir ettik. Bunun yanı sıra belediyenin hizmet satım alanlarını tek tek belediyeye geri alındı.”
Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer ise herkese eşit hizmet vermek gayesi içerisinde olduklarını belirterek; “Geçmişi on bin yıllara dayanan müstesna bir kent Tarsus. Tarsus’un çok önemli üretici ve çiftçileri var Güzel bir etkinlikte beraberiz. 18 mahallemiz bu bölgede hem incir üretimden hem de üzüm üretiminde yıllardır iddia sahibidir. Dünyaya ürünleri satan, Türk ekonomisine önemli bir katkı sağlayan bir bölgedeyiz. Bize düşen görev şikâyet etmek değil, memleketin sorunlarınıçözmektir. Büyükşehir Belediye başkanı olarak ben, Tarsus belediye Başkanı Sayın Haluk Bozdoğan ile elle ele vererek, halkımıza hizmet edeceğiz.” şeklinde konuştu.

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel de; “ Tarsus’u ve Mersin Türk tarımının ilklerin yaşandığı bölgedir. Burası tarımın kalbinin attığı bir bölge ancak tarımda uygulanan yanlış politikalarla çiftçilerimiz zor günler geçiriyor. Topraklarımız çok verimli, çiftçilerimiz çok çalışkan fakat üreticiler   yeterince desteklenmiyorlar. Bizler, çiftçilerimizi desteklemek adına CHP milletvekilleri olarak, tüm sorunları TBMM’ye taşıyarak takipçisi olacağız.” dedi.
Şölen, tiyatro gösterimi ile devam ederken, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası da katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar