LOJİSTİK SEKTÖRÜNDE TEHLİKE KAPIDATicaret savaşları ve Türkiye ekonomisindeki kriz, taşımacılık ve lojistik sektöründe sert daralma getirdi.
 Uluslararası şirketler adına sektörleriyle ilgili denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan, dünya geneline yayılmış bağımsız firmaların bütün ağlarını düzenleyen ve yönlendiren KPMG'nin araştırması sonucu yayınlanan raporu değerlendiren CRD Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı, Coşkun Doğmuş, ticaret savaşları ve Türkiye ekonomisindeki kriz sebebiyle taşımacılık ve lojistik sektöründe sert daralma olduğunu söyledi. Ekonomideki dalgalanmaların dış ticaret hacminde 2019'un ilk beş ayında yüzde 9.7'lik küçülme getirdiğini ifade eden Doğmuş, en sert gerilemenin değer olarak hava ve deniz yolu ile yapılan taşımacılıkta gerçekleştiğini ifade etti.
Aynı dönemde havayolu taşımacılığının yüzde 20.8 daraldığını, denizyolu ile yapılan taşımacılığın ise yüzde 12.5 küçüldüğünü de söyleyen Doğmuş, “Karayolu ile yapılan taşımacılıkta yüzde 7.1 gerileme olurken, ham petrol ve doğalgaz ithalatındaki canlılık nedeniyle diğer taşımacılık türünde hacim yüzde 30.9 büyüdü” ifadelerini kullandı.
 PERFORMANS KÖTÜ
KPMG’nin raporuna göre, dünya genelindeki jeopolitik gerilimler, Brexit süreci, ticaret savaşları ve çevresel düzenlemelerin şirketlere getirdiği yeni yüklerin taşımacılık sektöründe iş yapma koşullarını olumsuz etkilediğine de dikkat çeken Doğmuş, “Yük taşımacılığı dışında yolcu taşımacılığında transit yolcu sayısındaki yüksek artış ile denizyolu yolcu taşımacılığında yüzde 18.8 büyüme kaydedilirken, havayolu yolcu taşımacılığında iç hattaki daralma sonucu yüzde 3.3 küçülme meydana geldi” dedi.
 İTHALAT DARALDI
Türkiye'de özellikle iç talepteki küçülme nedeniyle yurtiçi taşımacılık faaliyetlerinde, ithalattaki daralma sebebiyle de uluslararası taşımacılıkta zayıf bir performans gözlendiğini de sözlerine ekleyen Doğmuş, “İhracatın görece canlılığını koruması ise sektörün uluslararası taşımacılığındaki zayıflığı kısmen sınırlıyor” tespiti yaptı. Türkiye'nin coğrafi konumu ve dünya ticaretinden aldığı payın her geçen gün artması, taşımacılık ve lojistik sektörünün uzun vadede potansiyelinin yüksek olduğunu da söyleyen Doğmuş, “Buna karşın yurtiçinde talebin zayıflaması, petrol fiyatları ve piyasalardaki oynaklık, İngiltere gibi önemli bir dış ticaret ortağındaki belirsizlik ve Ortadoğu'daki gerilim sektörün görünümünü kısa vadede olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar