"ÖZGÜR İNSAN" ÖDÜLÜ ARATOS DERGİSİ’NE UĞUR PİŞMANLIK’A VERİLDİAnadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi, 11 “Özgür İnsan Festivali” gerçekleşti. 6-7-8 Ağustos tarihleri arasında Osmaniye’nin Çardak Köyü’nde gerçekleşti.
Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi tarafından organize edilen “Özgür İnsan” ödülleri sahiplerini buldu.
 Özgür İnsan FestivaliYaşar Kemal anısına şiir, öykü, kısa ve belgesel film olmak üzere çeşitli dallarda ödüller verildi.
Kültür dalında “Özgür İnsan” ödülü Aratos Dergisi dergisine verildi. Kültür dalındaki bu ödülü Aratos dergisi sanatevi ve Felsefe Okulu'nun kültür yaşamına yaptığı katkılardan dolayı verildi.
Edinilen bilgiye göre, 6-7-8 Eylül 2019 tarihinde 11. kez düzenlenen Özgür İnsan ödülleri geniş katılımlı törende sahiplerini buldu. Bu yıl bilim dalında Av. Müşir Kaya Canpolat a uygun görüldü. Kültür dalında ise Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) Başkan Adnan Özyalçıner’e, Aratos Kültür Sanatevi/Aratos Felsefe dergisi Yayın Yönetmeni Uğur Pişmanlık’a ve Kızılkaya-Yeni Dünya Derneği. Başkanı Hüseyin Kara özgür insan ödülüne layık görüldü.
Aratos dergisi ve sanatevi yöneticisi gazeteci-yazar Uğur Pişmanlık, aldığı ödüle ilişkin, “Tarsus’ta 16 yıldır yayınladığımız Aratos dergisi, 5 yıldır Aratos Kültür Sanatevi ve bünyesindeki pek çok etkinlikle birlikte özellikle Aratos Felsefe Okulu’yla hem kentin hem de bölgenin kültür yaşamına katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Anadolu Halk Bilimleri Akademisinin Aratos dergisi ve çabalarına dönük olarak “Özgür İnsan” ödülü almış olmaktan mutluyuz. Daha önce Dr. Muazzez İlmiye Çığ,
Yaşar Kemal, Prof. Dr. Halet Çambel, Prof. Dr. Türkan Saylan, İlhan Selçuk, Mehmet Aksoy, Prof. Dr. Afşar Timuçin gibi değerli isimlerin de aldığı bu ödülün Aratos dergisine verilmesi bir onurdur.
Anadolu Halk Bilimleri Akademisinin düzenlediği Özgür İnsan Festivalinin mimarı İbrahim Çenet’e, bu etkinlikte çeşitli düzeylerde görev alan ve emek veren herkese yürekten teşekkür ederim”.
Önceki yıllarda, Anadolu Halk Bilimleri Akademisinin Özgür İnsan Ödülü şu isimlere verilmişti: isimler Dr. Muazzez İlmiye Çığ, Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Yaşar Kemal, Prof. Dr. Halet Çambel, Prof. Dr. Türkan Saylan, İlhan Selçuk, Mehmet Aksoy, Prof. Dr. Afşar Timuçin, Arif Keskiner, Ataol Behramoğlu.
Festival kapsamında, “Bin Çiçekli Bahçe Yaşar Kemal” anısına, halk bilim araştırması dalında belgesel ve kısa filmlere ilk üç ve bir mansiyon ödülü verildiği bildirildi.
Ayrıca şiir ve öykü dalında da dereceye girenlerinde ödüller sahiplerini buldu.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar