SEÇER'LE MERSİN’DE KADINA ÖNEM VERİLDİ


MERSİN’DE KADINA ÖNEM VERİLDİ
 Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Kadınlara pozitif ayrımcılık yapacağım’
sözünün altını 6 ay gibi kısa bir sürede doldurarak, yaptığı çalışmalarla adından  sıkça söz ettiren bir Belediye Başkanı oldu.
Büyükşehir Belediyesi, yönetimden üretime, kültür ve sanattan spora, tarımdan istihdama kadar birçok alanda kadınların desteklenmesi ve çocukların refahının sağlanması için birçok önemli proje ve etkinliğe imza attı. Başkan Seçer’in eşi Meral Seçer’in de aktif olarak çalışmalarda yer aldığı etkinlikler binlerce kadına umut oldu.
Başkan Seçer’in, “Mersin’in çok daha güzel olmasını istiyorum. Bu işi yaparsa kadınlar yapar” diyerek kadın personel istihdam edeceklerinin müjdesini vermesi üzerine,  Büyükşehir Belediyesi, sahada görev yapmak üzere toplam 100 kadın personel alımı için ilana çıktı. Yapılacak her hizmette önceliği kadınlara ve çocuklara verecek olan Büyükşehir Belediyesi sayesinde, kadınlara uygulanan ayrımcı politikalarla, ekonomik ve toplumsal alanlarda kadınların görmezden gelinmesi gibi durumlar Mersin’de ortadan kaldırılacak.
Türkiye’de bir ilk; Kadın, Aile ve Çocuk Dairesi Başkanlığı
Göreve gelir gelmez Mersin Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu’nu oluşturan ve geçtiğimiz günlerde yapılan meclis toplantısı ile Kadın, Aile ve Çocuk Dairesi Başkanlığı’nı kuran Başkan Seçer, böylece Mersin’de kadınların ve çocukların refahını sağlayacak ilk adımı da resmi olarak atmış oldu.
Seçer’in, seçim bildirgesinde Kadın Dairesi Başkanlığı olarak düşündüğü daire başkanlığının isminin meclis üyeleri ile yapılan istişareler sonucunda Kadın, Aile ve Çocuk Dairesi Başkanlığı olması yönündeki karar komisyondan çıktı. Eylül Ayı Olağanüstü Meclis Toplantısı’nda da oy birliğiyle daire başkanlığı resmi olarak kuruldu.
Bugüne kadar Kadın ve Çocuk Çalışma Grubu olarak yürütülen faaliyetler, bundan sonra daire başkanlığı bünyesinde hayata geçirilmeye başlanacak. Türkiye’de Kadın, Aile ve Çocuk Dairesi Başkanlığı adıyla bir ilk olma özelliği taşıyan daire ile kadınlar her alanda söz sahibi olacak.
Kadın daire başkanları hizmette harikalar yaratıyor
Kadınların fikirlerine ve düşüncelerine büyük önem veren ve her alanda kadınlara yönelik hizmetler hayata geçireceklerini ifade eden Başkan Seçer, bu kararlılığını Büyükşehir Belediyesi yönetimine de yansıttı.
Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 5 daire başkanlığına kadın daire başkanları atayan Başkan Seçer, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı gibi kentin görsel, mimari, estetik ve kültürel havasını değiştirecek alanları da kadınlara emanet etti.
Kente kadın eli değecek
Başkan Seçer’in, “Mersin’in çok daha güzel olmasını istiyorum. Bu işi yaparsa kadınlar yapar” diyerek kadın personel istihdam edeceklerinin müjdesini vermesi üzerine,  Büyükşehir Belediyesi, sahada görev yapmak üzere toplam 100 kadın personel alımı için ilana çıktı.

Çevre Koruma ve Kontrol ile Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda görevlendirilerek, kentin daha güzel hale gelmesi için emek verecek olan kadınların 50’si, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesinde Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanında bulunan cadde, bulvar, sokak ve meydanlarda görevlendirilecek. Diğer 50’si ise, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı’nda çim biçme, budama, çiçek ve ağaç dikimi, ilaçlama, gübreleme, toprak takviye-tesviye, parklarda genel temizlik ile çiçek, çim, ağaç sulama gibi işlerde çalışacak. 

Yorum Gönderme

0 Yorumlar