BAŞKAN BOZDOĞAN; “GAZİLERİMİZİ EN KISA SÜREDE ANITKABİR VE ÇANAKKALE’YE GÖNDERECEĞİM”

Kıbrıs Barış Harekâtı’na katılan Tarsuslu 24 Gaziye, 'KKTC Milli Mücadele Madalyası ve Beratı' takdim edildi.
Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda düzenlenen törene Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu, KKTC Mersin Başkonsolusu Zaliha Mendeli, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Şükrü Uzundağ, Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan, Emniyet Müdürü Ercan Elbir, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu, Cezaevi Tabur komutanı Binbaşı Mahmut Erin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ruhi Koçak, ve Muharip Gaziler Derneği Başkanı Rasim Yuvarlakoğlu, gaziler ve gazi eşleri katıldı.
Madalya takdim töreninin açılış konuşmasını yapan Tarsus Muharip Gaziler Dermeği Başkanı Rasim Yuvarlakoğlu; “45 yıl sonra Kıbrıs madalyamıza bugün kavuşuyoruz. Bunda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Emin olun çok gururluyum, çok mutluyum. Türkiye’de ilki başardınız sayın kaymakamım, sayın belediye başkanım. 45 yıl sonra bizleri savaştığımız topraklara gönderdiniz. Allah sizlerden razı olsun.” dedi.
BOZDOĞAN;  "GAZİLERİMİZİ ANITKABİR VE ÇANAKKALE’YE GÖNDERECEĞİM. 
Tarsus Belediye Başkanı Dr. Haluk Bozdoğan da yaptığı konuşmada; “Bir ülkenin en büyük gücü ve varlığı şehitlerine verdiği değer, minnet ve şükran duyguları, gazilerimize verdiği önemde onları yükseltme ölçüleriyle eşdeğerdir. Sizlerin 1974 yılında ki o çok değerli yavru vatanı savunmadaki özveriniz ve sömürgeci uluslara karşı verdiğiniz o mücadele ve sonunda gelen zafer. Bu ülke için yavru vatan için verdiğiniz mücadele elbette başımızın üstündedir. Kıbrıs’a gittiğinizde gerçekten çok mutlu oldum. 45 yıl sonra o savaştığınız topraklara gitmenize vesile olmanın gururu ile gözlerim yaşardı sizleri bir nebzede mutlu edebildiysek ne mutlu bizlere. En kısa zamanda da Allah izin verirse Anıtkabir’e göndereceğim oradan da Çanakkale’ye, çok da güzel bir tur olacak. Sizler bunu çok fazlasıyla hak ediyorsunuz. İnanın insanları bazen çektikleri acılar çok güçlendirir. Biz ulus olarak çok güçlüyüz. Yıkmak isteyen mücadeleci, hırslı gerçekten bu ülkeyi sömürge haline getirmek isteyen çok uluslar oldu. Maalesef o düşmanlar o kadar çok fazlaydı ki kendi içimizden bile yıprattılar. Ama öyle bir Cumhuriyetimiz vardı ki Sokrates’in zamanında devlet nedir sorusuna verdiği o yanıtı Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan tüm insanım kesinlikle verecektir. ‘’Devlet Benim’’ bundan daha güzel bir yanıt yok. Tekrar hepinizi saygıyla selamlıyorum.” dedi. 
KKTC Mersin Başkonsolusu Zaliha Mendeli ise konuşmasında; “Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. Yılına geldiğimiz bu günlerde Kıbrıs Türkünün mücadelesi ve Türk askerinin adaya gelmesi sonucunda Doğu Akdeniz’de stratejik öneme sahip Kıbrıs bir Rum adası olmaktan ve Yunanistan’a bağlanmaktan kurtulmuştur. Allah’a çok şükür olsun ki kahraman Türk askeri adaya geldi ve bizlerde bugünlere ulaştık. Bugünlere ulaşmamızda bizlere güç veren Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve halkına şükranlarımı sunarım.” dedi.
Tarsus Kaymakamı Kadir Sertel Otcu’da yaptığı konuşmada; “Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında şehit olan tüm şehitlerimizi, orada katledilen şehit olan soydaşlarımızı bir kere daha minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun. Bu dönemde hayatını kaybeden yine gazilerimizi de minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. 1974 yılında ve öncesinde gerçekten Kıbrıs’ta soydaşlarımıza karşı katliamlar yapıldığını biliyoruz, kötü muameleler yapıldığını biliyoruz. Uluslararası antlaşmalara uyulmadığını ve oradaki soydaşlarımızın ciddi anlamda mağdur edildiğini biliyoruz. Nihayet Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1974 yılında Barış Harekâtı’nı düzenleyerek adada tekrar barışı tesis etti. Şehitlerimiz oldu, gazilerimiz oldu ama bir şekilde o Barış Harekâtı’ndan sonra 45 yıldır çok şükür. Oradaki soydaşlarımız artık barış içerisinde, güven içerisinde, huzur içerisinde yaşıyorlar. Bunu da şehitlerimize ve siz gazilerimize borçluyuz. Gaziler Gününde sayın belediye başkanımıza gazilerimizi Kıbrıs’a eşleriyle birlikte gönderebilir miyiz? dediğimde sağ olsun beni kırmadı sizleri yeniden o topraklara gönderdi. Eminim orada duygu seli ile anılarınızı tazelediniz bu nedenle size bu imkânı sağlayan belediye başkanımıza teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde ifadelere yer verdi.
Konuşmaların ardından 45 yıl sonra gelen madalya ve beratlar gazilere ve yaşamlarını yitiren gazilerin eşlerine takdim edildi

Yorum Gönderme

0 Yorumlar