TARSUS'TA GÖRME ENGELLİ BİREYLER VE GÖZ HASTALIKLARI KONULU SEMİNER YAPILDI

Tarsus Kent Konseyi Kent Okulu Özel Gereksinimli Bireyler Seminer Serisinin 3.sü Olan Görme Engelli bireyler ve Göz Hastalıkları konulu seminer yapıldı. Seminere Tarsus Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Füsun Kaleli, Tarsus İlçe Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Orhan Acehan,  Tarsus Görme Engelliler Dernek Başkanı Fikri Topuz, dernek yöneticileri, üyeleri, Tarsus Üniversitesi öğrencileri, konuya ilgi duyan konuklarımız ve diğer üyelerimiz katıldı. Seminer Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu’nun açılış konuşmasıyla başladı. Sn. Ali Cerrahoğlu Kent Konseyi hakkında bilgi verdi ve Kent Konseyi olarak başlattığımız Kent Okulu kapsamında yaptığımız çalışmalara engelli bireyler seminer serisi ile başladığımızı ve tüm engelli gruplara çok önem verdiğimizi belirtti.  Yaptığımız çalışmalarda destek veren kurumlara, Tarsus Üniversitesine ve diğer gönüllü çalışanlara teşekkür etti. 
Daha sonra programa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Rana Yaycıoğlu sunumuna başladı. İlk olarak gözün yapısı hakkında bilgi verdi.  Daha sonra sık görülen görme bozuklukları ve hastalıkları hakkında açıklamalı anlatım yaptı. Kataraktın genellikle yaşlılarda görüldüğünü, ama çocuklarda da görülebileceğini söyledi. Ayrıca sık görülen Sarı Nokta, Tavuk Karası vb. hastalıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.
Sunumun ardından Görme Engelliler Dernek Başkanı Sn. Fikri Topuz bir konuşma yaptı ve Prof. Dr. Rana Yaycıoğlu’na, Kent Konseyine ve destek verenlere teşekkür etti.
Programın son bölümünde konuklardan ve üniversite öğrencilerinden gelen, katarakt ameliyatı ve çözümü, sarı nokta, çocuklarda göz kayması, genetik göz hastalıkları, gözlük ve lens kullanımı konularındaki sorular Dr. Rana Yaycıoğlu tarafından cevaplandı. 
Tarsus Kent Konseyi olarak, günümüzün önemli problemlerinden olan göz sağlığı ve görme engelli bireyler konularında yapılan seminere katılan konuklarımıza ve destek verenlere teşekkür ederiz.

Yorum Gönderme

0 Yorumlar