SGK Müdürü Süleyman Metin’den konferans

“SOSYAL GÜVENLİKTE KADIN İSTİHDAMI Ve KADINA
YÖNELİK POZİTİF AYRIMCILIK “ KONULU BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri kapsamında  Güner Baykal Toplantı Salonunda, Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürü Süleyman Metin’in sunumuyla “ Sosyal Güvenlikte Kadın İstihdamı Ve Kadına Yönelik Pozitif Ayrımcılık” konulu bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Belediye Başkan Yardımcıları Füsun Kaleli, Muttalip Babuşoğlu, Kent Konseyi Başkanı Dr. Ali Cerrahoğlu, Kadın Meclisi Başkanı Bilgehan Güçtimur, Kent Konseyi Genel Sekreteri Reşit Tok, yürütme kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, stajyer öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.
Kadın Meclisi Başkanı Bilgehan Güçtimur günün anlamına uygun açılış konuşmasını yaparak böyle önemli bir konuda düzenlenen programa katıldıkları için tüm konuklara ve Süleyman Metin Beye teşekkür etti.
Daha sonra söz alan SGK müdürü Süleyman Metin, sunumuna sosyal güvenliğin tanımı ve sosyal güvenliğin anayasal dayanağını anlatarak başladı. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tarsus Sosyal Güvenlik Merkezi hakkında bilgi verdi. Bu genel sunumdan sonra 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün tarihsel süreci ve Türk Toplumunda kadının yeri ve önemini örnekler vererek anlattı. Son olarak, ülkemizde ve bölgemizde kadın istihdam istatistikleri, 4857 sayılı iş kanununda kadın hakları ve 5510 sayılı kanunda kadına tanınan haklar konularında detaylı bilgiler verdi.
Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılığın en önemli örneğinin yurt dışında kalınan süreyi Sgk’ya belgeleyerek emekliliğe hak kazanılması olarak açıkladı. Ayrıca, Anayasanın 10.ve 50. Maddesinin kadına yönelik pozitif ayrımcılığın dayanağı olduğunu, iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı, ayda 10 günden az ev hizmetlerinde çalışanların sigortasını yapmanın çok kolay olduğunu, günlük 1.97 kuruş ödeyerek ve 5510’a atılacak bir sms’in yeterli olduğunu bildirdi.


Yorum Gönderme

0 Yorumlar