BAŞARIR, BAĞIŞ KAMPANYASI İLE İLGİLİ SORU SORDU


CHP MERSİN MİLLETVEKİLİ ALİ MAHİR BAŞARIR, BAĞIŞ KAMPANYASI İLE İLGİLİ SORU SORDU
CHP Mersin Milletvekili Tarsuslu  Ali Mahir Başarır bağış kampanyası düzenleyen CHP’li belediyelere izin
 verilmezken bir Cemaati’ne aynı kapsamda kolaylık sağlanmasına
tepki gösterdi.

Konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemi ile soru önergesi veren CHP’li Başarır, “İsmailağa ve benzeri Cemaatler, kamu kurumu ve yerel yönetim olan belediyelerden daha güvenilir ve daha ciddi kuruluşlar mıdır?” sorusunu yöneltti.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, önergesinde;

“Covid-19 virüsü nedeniyle zaten geçim sıkıntısı yaşayan halkımızın büyük bir çoğunluğu daha da sancılı günler geçirmektedir. Bu durum karşısında Ankara ve İstanbul başta olmak üzere CHP’li belediyelerimiz yardım kampanyası düzenlemiş ancak İçişleri Bakanlığı CHP’li Belediyelerin gerekli izinleri almadığını öne sürerek valiliklere yazı gönderip kampanyayı durdurmuştur. Ayrıca ilgili belediyelerin bağış kampanyası kapsamındaki hesap numaraları bloke edilmiştir.

Ancak, CHP’li belediyelere izin verilmezken AKP iktidarına yakın İsmailağa Cemaati’ne ait derneğe Covid-19 virüsü nedeniyle halktan bağış toplamasına izin verilmiştir. Söz konusu dernek de sosyal medyadan duyurusunu yapmış ve kumanya bedelini 100 TL göstererek toplanacak yardım için İBAN hesabı paylaşmıştır.

CHP’li belediyelere karşı izlenen söz konusu tutum ile Cemaatlere karşı izlenen tam tersi tutum akıl ve mantık dışıdır” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:
-Covid-19 virüsü nedeniyle halka destek olmak için CHP’li belediyelerin bağış kampanyası yapmasına izin verilmeyip, İsmailağa Cemaati’ne ait derneğe bağış toplaması için gerekli kolaylığın sağlanmasının gerekçeleri nelerdir?

-İsmailağa ve benzeri Cemaatler, kamu kurumu niteliğinde ve yerel yönetim olan belediyelerden daha güvenli ve daha ciddi kuruluşlar mıdır?

-Belediyelere yasa gereği müfettişler gönderip inceleme yaptırırken, İsmailağa ve benzeri Cemaatlere ait derneklere de aynı şekilde gerekli denetimler yapılmış mıdır? Yapılmışsa hangi tarihlerde hangi cemaatlere ait kuruluşlara yapılmıştır?

-İsmailağa Cemaatine ait dernek dışında başka hangi Cemaatlere ait kuruluşlara Covid-19 virüsü salgını kapsamında bağış toplamasına izin verilmiştir?

Yorum Gönderme

0 Yorumlar